Remigiusz Okraska


Remigiusz Okraska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Remigiusz Łukasz Okraska (ur. 16 czerwca 1976[1] w Myszkowie) – polski socjolog, działacz społeczny, publicysta prasy ekologicznej i społeczno-politycznej, redaktor naczelny kwartalnika „Nowy Obywatel”. Współtwórca i do końca edycji pisma redaktor naczelny Magazynu „Obywatel”, w latach 2001–2005 redaktor naczelny miesięcznika „Dzikie Życie”. Twórca i redaktor naczelny portalu Lewicowo.pl poświęconego historii lewicy demokratycznej[2].

Absolwent socjologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jego praca magisterska (nagrodzona przez katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego), uznawana jest za pierwszą polską naukową monografię neopogaństwa[3]. Na jej bazie powstała książka, wydana przez narodowo-patriotyczne wyd. Rekonkwista („W kręgu Odyna i Trygława. Neopoganizm w Polsce i na świecie – wczoraj i dziś”, 2001). Redaktor polskich przekładów publikacji poświęconych globalizacji i ochronie przyrody (m.in. Zapisków z Piaszczystej Krainy Aldo Leopolda). Popularyzator tradycji polskich ruchów politycznych łączących program patriotyczny i demokratyczny z postulatami egalitarnymi i naciskiem na oddolne, wspólne działanie, tj. m.in. ruchu ludowego, spółdzielczego i socjaldemokratycznego; pomysłodawca i redaktor wyborów pism Edwarda Abramowskiego, Jana Gwalberta Pawlikowskiego, Romualda Mielczarskiego oraz Jana Wolskiego[4]. Związany ze Stowarzyszeniem Obywatele Obywatelom[5].

Opublikował ok. 500 artykułów w różnorodnych wydawnictwach: anarchistycznej, lewicowej, prawicowej, konserwatywnej, ekologicznej i nacjonalistycznej oraz w czasopismach i pracach zbiorowych o charakterze publicystycznym[potrzebny przypis].

Prowadzi blog poświęcony winu. Żonaty z Magdaleną Okraską[2].

Poglądy | edytuj kod

Czasami odcina się od prób klasyfikowania jego publicystyki jako prawicowej czy lewicowej, choć często powołuje się na rozmaite elementy obu tradycji. Wynika to z przekonania, które stanowi jeden z ważniejszych wątków w jego publicystyce, że duża część współczesnych konfliktów politycznych wynika z (uświadomionej bądź nie) obrony partykularnych interesów i/lub dotyczy spraw drugorzędnych dla społeczeństwa jako całości. Stąd postuluje konieczność porzucenia tradycyjnych podziałów politycznych, które uważa za nieadekwatne wobec wyzwań współczesności, jak negatywne skutki globalizacji czy dominacja wielkiego kapitału nad interesami państw i jednostek[potrzebny przypis].

Przypisy | edytuj kod

  1. KRS: 0000248901 .
  2. a b Ludzie - "Nowy Obywatel" - pismo na rzecz sprawiedliwości społecznej, nowyobywatel.pl [dostęp 2019-03-23]  (pol.).
  3. PatrykP. Tomaszewski PatrykP., Remigiusz Okraska, W kręgu Odyna i Trygława. Neopoganizam w Polsce i na świecie —zarys problematyki, Biała Podlaska 2001, ss. 121, „Historia i Polityka”, 2, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2005, s. 89–93, ISSN 1899-5160 [dostęp 2019-03-23]  (pol.).
  4. Remigiusz Okraska w katalogu Biblioteki Narodowej, katalogi.bn.org.pl [dostęp 2019-03-23] .
  5. Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom” - Ludzie, soo.org.pl [dostęp 2019-03-23]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Remigiusz Okraska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy