Rick i Morty


Rick i Morty w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rick i Mortyamerykański animowany serial telewizyjny dla starszej widowni tworzony przez Justina Roilanda oraz Dana Harmona dla Adult Swim. Produkcja w oryginalnym zamyśle miała być parodią filmu Powrót do przyszłości, stworzoną przez Roilanda na potrzeby festiwalu filmowego Channel 101. Po premierze producenci Adult Swim nakłonili twórców do rozwinięcia programu[1]. Serial miał swoją premierę w grudniu 2013 roku, od razu zyskując przychylne recenzje krytyków[2]. W lipcu 2015 roku ukazał się kolejny sezon[3]. W sierpniu tego samego roku Adult Swim ogłosiło przedłużenie o trzeci sezon[4], który rozpoczął się 30 lipca 2017 roku.

27 sierpnia 2016 roku w serwisie Netflix udostępniono serial w polskiej wersji językowej (napisy/dubbing), a 28 lipca 2017 roku miała miejsce premiera na antenie Comedy Central, który wyemitował go z inną wersją dubbingową. 10 maja 2018 roku twórcy ogłosili[5], że zaczynają tworzyć 70 nowych odcinków serialu.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Serial opowiada o przygodach ekscentrycznego, uzależnionego od alkoholu naukowca Ricka Sancheza, któremu towarzyszy jego wnuk Morty. Bohaterowie podróżują po odległych galaktykach oraz alternatywnych rzeczywistościach. W późniejszych odcinkach, sporadycznie towarzyszą im również rodzice Morty'ego: Beth i Jerry oraz jego siostra Summer. Mieszanka niestabilnego już życia rodzinnego w połączeniu z coraz to nowymi pomysłami szalonego ojca Beth dają produkcję przepełnioną nietuzinkowym, czarnym humorem.

Bohaterowie | edytuj kod

  • Rick Sanchez - genialny naukowiec, intelektualista, ojciec Beth oraz dziadek Morty'ego i Summer. Jego problemy z alkoholem, kosmiczne eskapady oraz niekonwencjonalne podejście do instytucji takich jak szkoła wywołują u Beth strach o syna. Ricka nudzą przyziemne problemy, członków rodziny traktuje jak gorszych od siebie, choć w niektórych odcinkach ukazuje on swoją wrażliwą i samotną stronę. Jest on zdefiniowany jako Rick z wymiaru C-137.
  • Mortimer Morty Smith - nazywany przez Ricka Mortiest Morty to 14-letni rozchwiany emocjonalnie chłopiec, odznaczający się ogromną odwagą, dzięki której często wyciągał dziadka z opresji.
  • Beth Smith (z domu Sanchez) - córka Ricka, matka Summer i Morty'ego oraz żona Jerry'ego. Zajmuje się kardiochirurgią koni, jej niespełnioną ambicją jest zostanie prawdziwym chirurgiem i operowanie ludzi. Na co dzień musi zmagać się z brakiem zadowolenia z życia oraz ze swoim infantylnym mężem.
  • Jerry Smith - mąż Beth, zięć Ricka, ojciec Summer i Morty'ego. Jerry sprzeciwia się wpływowi, jaki wywiera Rick na jego syna. Obwinia swojego teścia o swoje problemy w małżeństwie, choć tak naprawdę nikt nie traktuje go poważnie. Pracował w mało wpływowej agencji reklamowej, z której został zwolniony przez niekompetencję.
  • Summer Smith - 17-letnia siostra Morty'ego. Wyraża zazdrość o kosmiczne przygody brata i dziadka, dlatego w drugim sezonie zdarza się, że Rick właśnie ją zabiera ze sobą. Summer udowadnia, że czasem potrafi być bardziej kompetentna niż Morty. Jest podobna do matki, lecz wykazuje się większym altruizmem i bezinteresownością.

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Mega Dan Harmon interview, part 3: 'Rick and Morty'.
  2. Rick & Morty : Season 1.
  3. twitter
  4. ‘Rick And Morty’ Renewed For Season 3 By Adult Swim.
  5. Rick and Morty, www.facebook.com [dostęp 2018-05-22]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (serial animowany):
Na podstawie artykułu: "Rick i Morty" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy