Roman Słowiński


Roman Słowiński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roman Słowiński (ur. 16 marca 1952 w Poznaniu) – polski naukowiec, nauczyciel akademicki i profesor nauk technicznych zajmujący się automatyką, robotyką oraz informatyką. Specjalizuje się w badaniach operacyjnych, komputerowym wspomaganiu decyzji oraz sztucznej inteligencji. Członek rzeczywisty, Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Twórca uznanej w świecie szkoły naukowej „inteligentnego wspomagania decyzji”, która proponuje oryginalną metodykę wspomagania decyzji opartą na synergicznym połączeniu badań operacyjnych, sztucznej inteligencji i nowych technologii informatycznych.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się 16 marca 1952 w Poznaniu w rodzinie profesora filologii polskiej Lecha Słowińskiego (1922-2005) i nauczycielki Melanii z Michalskich. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej z roku 1974, doktorat obronił w roku 1977, habilitację w dyscyplinie informatyka uzyskał w roku 1981. W 1989 roku uzyskał tytuł profesora. Od 1991 roku zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego w Politechnice Poznańskiej. Od 2003 roku jest też zatrudniony na stanowisku profesora w Instytucie Badań Systemowych PAN w Warszawie.

Jako autor, lub współautor opublikował 14 książek oraz ponad 500 artykułów naukowych, w tym ponad 300 artykułów w czasopismach z listy JCR. Wypromował 26 doktorów nauk technicznych, z których 16 jest profesorami. Poza Politechniką wykładał w Uniwersytecie Paryskim Dauphine, Ecole Centrale Paris, University of Catania, University of Osaka, Yokohama National University, University of Missouri-Columbia, Uniwersytecie Laval w Quebec i wielu innych.

Od 1999 jest redaktorem naczelnym czasopisma European Journal of Operational Research - największego na świecie czasopisma z zakresu badań operacyjnych. Jest też członkiem redakcji dwudziestu innych międzynarodowych czasopism naukowych.

W 2004 został członkiem korespondentem, a w 2013 członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. W okresie 2011-2018 pełnił funkcję Prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Od 2013 jest też członkiem Europejskiej Akademii Nauk „Academia Europaea”. W 2015 został wybrany przewodniczącym Komitetu Informatyki PAN. W 2019 wybrany Wiceprezesem PAN w kadencji 2019-2022.

W roku 2005 prof. Roman Słowiński został uhonorowany „Polskim Noblem” – nagrodą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk technicznych za opracowanie metodyki komputerowego wspomagania decyzji podejmowanych na podstawie niepełnych danych. Nagroda ta jest przyznawana „za osiągnięcia i odkrycia z ostatnich czterech lat stanowiące istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniające Polsce miejsce w nauce światowej”[1].

W 2000 otrzymał tytuł doktora honoris causa Faculté Polytechnique de Mons (Belgia), w 2001 tytuł doktora honoris causa przyznał mu także senat Université de Paris Dauphine (Francja). Uniwersytety te należą do wiodących w Europie w dziedzinie informatyki i wspomagania decyzji. W roku 2008 prof. Roman Słowiński otrzymał tytuł doktora honoris causa w Uniwersytecie Technicznym w Chanii na Krecie. Senat tej uczelni przyznał to wyróżnienie poznańskiemu informatykowi za wybitny wkład w rozwój nauk decyzyjnych integrujących technologie informatyczne z badaniami operacyjnymi i sztuczną inteligencją.

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

  • Laureat Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej
  • Doktor honoris causa Politechniki w Mons (Belgia)
  • Doktor honoris causa Uniwersytetu Paryskiego Dauphine (Francja)
  • Doktor honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Chanii na Krecie (Grecja)
  • Laureat Nagrody „Subsydium dla uczonych” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej
  • Nagroda Naukowa Miasta Poznania (2003)

Życie prywatne | edytuj kod

Żonaty. Ma czworo dzieci.

Przypisy | edytuj kod

  1. „Przyznano Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej”

Bibliografia | edytuj kod

  • Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny (redaktor naukowy Janusz Kapuścik), tom IV: S–Ż, Warszawa 2002, s. 143 (z fotografią)
  • Słownik badaczy literatury polskiej (redaktor Jerzy Starnawski), Łódź 2006, s. 250 (informacje w życiorysie ojca)
  • Roman Słowiński w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Roman Słowiński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy