Sŏngch'ŏn


Sŏngch’ŏn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Sŏngch'ŏn) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sŏngch’ŏn (kor. 성천군, Sŏngch'ŏn-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji P’yŏngan Południowy. W 2008 roku liczył 149 809 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami Ŭnsan i Pukch’ang od północy, Sin’yang od wschodu, Hoech’ang od południowego wschodu, z miastem P’yŏngsŏng od zachodu, a także z należącym do stolicy kraju, Pjongjangu, powiatem Kangdong od południa.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej powiat składał się z 13 miejscowości (kor. myŏn) oraz 105 wsi (kor. ri). W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości Sŏngch’ŏn, T'ongsŏn, Ryŏngch'ŏn, Samdŏk, Sagye, Ssangnyong i Kuryong (1 wieś – wszystkie miejscowości poprzednio znajdowały się w powiecie Sŏngch’ŏn). Powiat Sŏngch'ŏn składał się wówczas z jednego miasteczka (Sŏngch'ŏn-ŭp) i 27 wsi. W styczniu 1992 roku należące dotychczas do powiatu wsie Ryudong, Taeyang, Namwŏn i Nam'ok, przeszły w granice administracyjne powiatu Ŭnsan.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sŏngch'ŏn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy