Serengeti


Na mapach: 2°19′58″S 34°34′00″E/-2,332778 34,566667

Park Narodowy Serengeti w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Serengeti) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Bawół afrykański

Park Narodowy Serengetipark narodowy, położony w północno-zachodniej Tanzanii, w centralnej części równiny Serengeti, na wsch. od Jeziora Wiktorii. Należy do największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie. Jego powierzchnia wynosi 14 763 km². Ochroną rezerwatową objęty w 1929, a w 1951 uzyskał status parku narodowego. Inicjatorem założenia parku był światowej sławy niemiecki zoolog i propagator idei ochrony przyrody Bernhard Grzimek. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park narodowy Serengeti obejmuje płaską równinę porośniętą trawiastą sawanną, z pojedynczymi skalistymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych. Słynie z migrujących sezonowo (w porze suchej, od października do maja) wielomilionowych stad kopytnych: antylop, zebr, gazeli Thomsona i Granta, bawołów. Poza tym żyją tam: żyrafy, słonie, nosorożce, a z drapieżników: krokodyle, lwy, lamparty, gepardy, hieny, likaony, szakale, pytony.

Park Narodowy Serengeti to miejsce licznych safari.

Bibliografia | edytuj kod

  • Audrey Lousada: Kłusownicy w Serengeti. Warszawa: Nasza Księgarnia, 1975.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (park narodowy):
Na podstawie artykułu: "Serengeti" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy