Solaris Center


Na mapach: 50°40′13″N 17°55′34″E/50,670278 17,926111

Solaris Center w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Solaris Center – wielofunkcyjny obiekt handlowo-rozrywkowy. Działa tu 86 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Zlokalizowany jest w ścisłym centrum Opola, przy placu Kopernika[2]. Sąsiaduje m.in. z Uniwersytetem Opolskim i zakładem EnergiaPro SA.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Autorem projektu jest grupa JSK Architekci, a inwestorem Irlandzka Grupa Inwestycyjna, natomiast generalnym wykonawcą spółka BEG Ingeniere Polska. Zarządcą budynku została firma HSG Facility Management Polska (dawne Vertano Real Estate). Galeria powstała na miejscu niedokończonego centrum Copernicus Center, którego rozbiórka kosztowała 2,5 miliona złotych. Wstępne prace wyburzeniowe rozpoczęły się 1 marca 2007 i były prowadzone przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego „Trans-Ziem”[3]. W miejscu obecnie stojącego kompleksu istniał niegdyś browar[4]. Wartość nowej inwestycji to ok. 50 mln euro. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 28 listopada 2007. Otwarcie dla klientów nastąpiło 4 marca 2009 r. o 9.00.[5]

Nazwa | edytuj kod

Solaris (łac. Słoneczny) wiąże się z postacią Mikołaja Kopernika, którego imię nosi plac, na którym usytuowana jest galeria. W kampanii reklamowej został użyty symbol słońca.

Winda i szklany dach wewnątrz galerii Schody ruchome wewnątrz galerii

W galerii znajduje się wielopoziomowy parking na 350 miejsc. Wjazd do parkingu mieści się przy ulicy Oleskiej.

Obserwatorium astronomiczne Solaris | edytuj kod

 Osobny artykuł: Obserwatorium Astronomiczne Solaris.

Obserwatorium Słoneczne jest pierwszym na świecie powszechnie dostępnym obserwatorium w centrum handlowym umożliwiającym bez żadnych opłat, w godzinach otwarcia obiektu prowadzenie ciągłych obserwacji Słońca i Księżyca.

Główną funkcją obserwatorium jest udostępnienie szerokiej publiczności teleskopu słonecznego służącego do codziennej obserwacji tarczy Słońca oraz chromosfery w linii wodoru H-alfa.

Ponadto obserwatorium dostarcza treści multimedialne dotyczące Słońca, aktywności słonecznej, układu planetarnego oraz wszechświata.

Obserwatorium wyposażono w sprzęt umożliwiający ciągłą automatyczną pracę i prezentację obrazu z teleskopu na specjalnym dotykowym pulpicie sterowniczym umieszczonym w powszechnie dostępnym Pokoju Obserwacyjnym. Standardowo wyświetlany jest aktualny obraz Słońca w linii wodoru umożliwiający obserwację granulacji, pochodni i plam słonecznych.

Istotnym fragmentem pracy Obserwatorium jest prowadzenie działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej związanej m.in.: z ważnymi wydarzeniami astronomicznymi, takim jak: zaćmienia Słońca, przejścia planet, wzrosty aktywności słonecznej itp.

Kopuła obserwatorium została zlokalizowana na najwyższym poziomie dachu Solaris Center. Obraz za pomocą kamer podpiętych do teleskopów jest przesyłany do znajdującego się piętro niżej „Pokoju Obserwacyjnego” i wyświetlany na specjalnym monitorze w formie owalnego stołu o rozmiarze ok. 180x110 cm. Funkcję pulpitu sterowniczego pełni reagujący na dotyk ekran o przekątnej 46”, z którego w pełni obsługiwane są: kopuła o średnicy 3,2 m i umieszczony w niej teleskop.

Obserwatorium stanowi w pełni zautomatyzowany system uruchomiający teleskop i otwierający kopułę rano w godzinie otwarcia Solaris Center i zamykający ją po zamknięciu obiektu. Teleskop sterowany jest przez system komputerowy śledzący ruch obserwowanych obiektów, kopuła nadąża automatycznie za ruchem teleskopu. W przypadku wykrycia złych warunków pogodowych (opad, zachmurzenie) kopuła automatycznie się zamyka zabezpieczając sprzęt.

Autorem projektu jest krakowska Firma Reklamowa Kuc. Projekt wykonał Zakład Optyki Instrumentalnej „Uniwersał”. Obserwatorium jest nieczynne od stycznia 2014.

Podłoga interaktywna | edytuj kod

W galerii została uruchomiona pierwsza w Polsce Interaktywna Podłoga „iFoot” firmy ADUMA[6]. Na podłodze można zagrać w edukacyjną wersję piłkarzyków oraz nauczyć się nazw planet Układu Słonecznego. Obecnie podłoga jest nieaktywna.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Solaris Center zmieni centrum Opola – Opole – Naszemiasto.pl.
  2. http://wikimapia.org/#lat=50.668314&lon=17.9347515&z=15&l=28&m=m&v=2&show=/11879177/Solaris-center.
  3. Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu.
  4. Stary browar w Opolu – zdjęcia, foto – od 1 – 5 Marca 2009.
  5. Opole: Solaris już otwarty – Wiadomości.
  6. Pierwsza w Polsce instalacja stała podłogi interaktywnej | Interaktywne nośniki reklamowe – Aduma.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Solaris Center" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy