Sport w Opolu


Sport w Opolu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania  Osobny artykuł: Opole.

Sport w OpoluOpole jest miastem z wysokimi walorami rekreacyjno-turystycznymi, który jest również bogaty w tradycje sportowe. Popularne dyscypliny sportowe w Opolu to m.in. piłka nożna, żużel, hokej na lodzie, piłka ręczna, podnoszenie ciężarów, kolarstwo.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Sport w Opolu zaczął pisać swoją historię jeszcze przed I wojną światową. W 1911 powstało Opolskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, pierwszym prezesem klubu był Tadeusz Koraszewski. W Opolu urodzili się znani sportowcy reprezentujący Niemcy: lekkoatletka Lilo Peter i piłkarz ręczny Bernhard Kempa – prekursor rzutu na bramkę zw.Kempa-Trick[1].

Po zakończeniu I wojny światowej reaktywowano działalność wielu organizacji sportowych. W 1921 utworzono Okręg Opolskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, jednak jego rozwój został zatrzymany w wyniku górnośląskiego plebiscytu. Jednym z pierwszych klubów sportowych na Ziemi Opolskiej był założony w 1924 PKS Grudzice[2]. W 1927 rozegrano pierwszy oficjalny mecz pomiędzy polskim i niemieckim zespołem. Wówczas to polski PKS Opole zremisowało FC Preussen z Opola 1:1. Niemieckie kluby w Opolu nie pozwalały na treningi na ich murawie. W 1930 w Opolu przy ul. Oleskiej został oddany do użytku pierwszy stadion sportowy, a także obok stadionu basen otwarty przy placu Róż.

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 został założony w Opolu pierwszy klub sportowy po powrocie miasta na polską ziemię, ZZK Leopolia (dziś Kolejarz Opole), potem Leonard Olejnik założył Odrę Opole, potem powstał m.in.: Milicyjny Klub Sportowy (dziś Gwardia Opole) czy Lwowianka Opole[3].

Na początku drugiej połowy lat 40. w Opolu najbardziej popularna była piłka ręczna, a w samym mieście aż sześć klubów posiadających sekcję tej dyscypliny sportu. Potem piłka ręczna przestała być popularna na rzecz piłki nożnej. W 1948 u doszło do połączenia Odry Opole z Chrobrym i Lwowianką, nazwa klubu została zmieniona na Budowlani (w 1958 wróciła do tradycyjnej nazwy).

Drugą poza piłką nożną popularną dyscypliną sportu był hokej na lodzie, której sekcja w Odrze Opole została założona w grudniu 1946 przez Ernesta Żołędziowskiego, który założył też sekcję pływacką Odry Opole[4].

Początkowo miejscem treningów hokeistów Odry Opole był Staw Zamkowy przy ul. Barlickiego, później zawodnicy przenieśli się na korty tenisowe przy ul. Oleskiej, gdzie powstały dwa lodowiska: mniejsze przeznaczone dla mieszkańców i większe dla hokeistów[4]. Na zimowych igrzyskach w Oslo 1952 miał miejsce pierwszy występ opolskich sportowców: do kadry zostali powołani hokeiści Odry Opole Zdzisław Trojanowski i Rudolf Czech. Większość hokeistów grało również w drużynie piłkarskiej Odry Opole.

W Melbourne 1956 na letnich igrzyskach olimpijskich po raz pierwszy wystąpił sportowiec z klubu opolskiego – lekkoatletka Budowlanych Opole Anna Wojtaszek, która po tych igrzyskach została w Australii i reprezentowała ten kraj na następnych igrzyskach. Na igrzyskach w Monachium 1972 opolscy sportowcy zdobyli pierwsze medale: złoto Zbigniew Gut – członek piłkarskiej kadry Kazimierza Górskiego, Stanisław Szozda i Edward Barcik zdobyli srebrny medal w kolarskim wyścigu drużynowym oraz brązowy Benedykt Kocot w tandemach w kolarstwie torowym.

W latach 70. narodziła się potęga sportu żużlowego. Zawodnicy Kolejarza Opole z sukcesami startowali na krajowych rozgrywkach. 2 września 1973 na Stadionie Śląskim zawodnik Kolejarza, Jerzy Szczakiel zdobył tytuł indywidualnego mistrza świata.

W latach 70. w Opolu narodziła się również potęga sekcji Odry Opole podnoszenia ciężarów, której zawodnicy z sukcesami reprezentowali miasto na zawodach krajowych i międzynarodowych.

Następne lata dla opolskiego sportu nie były zbyt udane. Z powodu problemów finansowych zlikwidowano wiele sekcji Odry Opole m.in. hokeja na lodzie, podnoszenia ciężarów. W 1989 założono klub podnoszenia ciężarów Budowlani Opole, którego zawodnicy również odnosili sukcesy. Sukcesy zaczęli również odnosić judocy AZS-u Opole.

Na początku XXI wieku z powodu problemów finansowych rozwiązano wiele klubów sportowych m.in.: Odra Opole, Orlik Opole, Agra-Marioss Opole.

Aktywne kluby sportowe w Opolu | edytuj kod

Sport w Opolu według dyscyplin sportowych | edytuj kod

Engelbert Jarek – piłkarz Odry Opole Wojciech Tyc – piłkarz Odry Opole Roman Wójcicki – piłkarz Odry Opole Józef Żymańczyk – piłkarz Odry Opole

Piłka nożna | edytuj kod

Odra Opole | edytuj kod

 Osobny artykuł: Odra Opole.

Najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim w Opolu jest Odra Opole. Klub rozegrał w swojej historii 22 sezony w Ekstraklasie. W sezonie 1963/64 zajął trzecie miejsce w I lidze – najwyższe do tej pory w historii swoich występów w ekstraklasie. Klub ma na swoim koncie również Puchar Ligi Polskiej zdobyty w edycji 1977 oraz pięciokrotnie dotarł do półfinału Pucharu Polski (1955, 1962, 1967, 1981, 2001).

Najwybitniejszymi zawodnikami Odry Opole byli: Engelbert Jarek, Norbert Gajda, Konrad Kornek, Henryk Szczepański, Henryk Brejza, Bernard Blaut, Antoni Kot, Bohdan Masztaler, Zbigniew Gut, Wojciech Tyc, Zbigniew Kwaśniewski, Józef Młynarczyk, Roman Wójcicki, Józef Adamiec. Barwy Odry Opole reprezentowali również tacy piłkarze jak: Alfons Kania, Ryszard Wrzos, Henryk Prudło, Zbigniew Bania, Zygfryd Blaut, Wiesław Łucyszyn, Józef Zwierzyna, Ryszard Dziadek, Karol i Edward Kotowie, Andrzej Krupa, Józef Klose, Bogdan Harańczyk, Franciszek Rokitnicki, Wiesław Korek, Alfred Bolcek, Paweł Król, Dariusz Wolny, Adam Ledwoń, Józef Żymańczyk, Maciej Michniewicz, Tomasz Copik.

Juniorzy Odry Opole są bardziej utytułowani: mistrzostwo Polski juniorów U-19 (1972), wicemistrzostwo Polski juniorów U-19 (1968, 1976, 1981) oraz brązowy medal mistrzostw Polski juniorów U-19 (1984).

Unia Opole | edytuj kod

 Osobny artykuł: Unia Opole.

Drugim obok Odry Opole odnoszącym sukcesy klubem piłkarskim z Opola jest kobiecy klub Unia Opole. Założony w 1996 przez początkowo był męskim i wojskowym klubem sportowym. Po roku gry w B klasie męska drużyna została rozwiązana ze względu na rezygnację większości zawodników z gry w piłkę z powodu zaangażowania ich w pomoc w usuwaniu skutków powodzi.

Kobieca drużyna została powołana w 2001 przez trenera Andrzeja Mazurka, który uczynił to na prośbę swojej córki. Piłkarki Unii Opole dwa razy do tej pory grały w I lidze: w sezonie 2009/2010, 2010/2011, dwukrotnie docierały do 1/8 finału Pucharu Polski (2007/2008, 2008/2009). W sezonie 2010/2011 piłkarki Unii zostały mistrzynami Polski w futsalu.

Pozostałe kluby piłkarskie | edytuj kod

 • Groszmal Opole – założony w 1994, obecnie gra w Klasie B
 • LZS Grudzice – założony w 1987, obecnie gra w Klasie B
 • Rodło Opole – założony w 1996, obecnie gra w Klasie A
 • Sparta Opole
 • Tempo Opole – założony w 1996, obecnie gra w Klasie B
 • Wiking Opole – założony w 2000
 • Zryw Opole

Hokej na lodzie | edytuj kod

 Osobny artykuł: Orlik Opole.

Opolski hokej na lodzie przez wiele lat reprezentowała hokejowa drużyna Odry Opole, przez wiele sezonów grająca w II lidze. W klubie tym grali m.in. olimpijczycy z Oslo 1952Zdzisław Trojanowski, Rudolf Czech a także m.in. Zbigniew Strociak, Stanisław Smajda. Drużyna hokejowa Odry Opole rozpadła się z powodu problemów finansowych pod koniec lat 80.

W 2001 roku powstał klub mający na celu kontynuować tradycję hokejowej Odry Opole, Orlik Opole. W sezonie 2002/2003 Orlik Opole wywalczył historyczny awans do hokejowej ekstraklasy. W swoim pierwszym w historii sezonie ekstraklasy 2003/2004 Orlik Opole zajął 5. miejsce. Jednak klub został rozwiązany z powodu problemów finansowych, potem reaktywowany w 2005 roku. Ponownie występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej od sezonu 2014/2015.

Żużel | edytuj kod

 Osobny artykuł: Kolejarz Opole.

Jedynym przedstawicielem żużla w Opolu jest Kolejarz Opole. Kolejarz Opole powstał w 1957 w wyniku przekształcenia z Leopolii Opole[3]. Zespół zadebiutował w rozgrywkach ligowych w sezonie 1961.

W ekstralidze Kolejarz Opole spędził 15 sezonów. Najwyższe miejsce w swojej historii występów w ekstralidze Kolejarz zajął w sezonie 1970, gdy zespół prowadzony przez Jana Stormowskiego zakończył rozgrywki na 3. miejscu. Najwybitniejszym zawodnikiem Kolejarza jest Jerzy Szczakiel – pierwszy polski indywidualny mistrz świata na żużlu z 1973. Inni znani zawodnicy to m.in. Stanisław Skowron, Zygfryd Friedek, Leonard Raba, Gerard Stach, Wojciech Załuski.

Podnoszenie ciężarów | edytuj kod

Opole od wielu lat jest stolicą polskiej sztangi. Reprezentanci Odry Opole, potem Budowlanych Opole odnosili sporo sukcesów na zawodach krajowych i międzynarodowych. Znani sztangiści to: Stefan Leletko, Bernard Piekorz, Wiesław Pawluk, Andrzej Piotrowski, Tadeusz Rutkowski, Piotr Krukowski, Krzysztof Siemion, Sergiusz Wołczaniecki, Grzegorz Kleszcz, Szymon Kołecki, Andrzej Kozłowski, Paweł Najdek, Krzysztof Szramiak, Bartłomiej Bonk.

Kolarstwo | edytuj kod

W Opolu istnieją dwa kluby kolarskie: LKS Ziemia Opolska, Opolski Klub Rowerowy. Reprezentanci LKS-u z sukcesami startowali na zawodach krajowych i międzynarodowych: Stanisław Szozda, Edward Barcik, Benedykt Kocot, Joachim Halupczok.

Opole było wielokrotnie organizatorem etap wyścigów kolarskich m.in. Wyścigu Pokoju[5], Tour de Pologne.

Piłka ręczna | edytuj kod

 Osobny artykuł: Gwardia Opole.

Wybitnym przedstawicielem tego sportu w Opolu jest Gwardia Opole. Gwardia Opole po raz pierwszy awansowała do ekstraklasy w 1962. Czterokrotnie zajmowała w niej czwarte miejsce. Wielu zawodników tego klubu było reprezentantami Polski m.in.: Jerzy Klempel, Andrzej Banek, Ryszard Konfisz, Piotr Kulik, Paweł Malaka, Andrzej Sokołowski, Piotr Czaczka, Arkadiusz Błacha, Adam Malcher.

Siatkówka | edytuj kod

Na początku lat 50. w Opolu istniała kobieca drużyna Odry Opole, która grała w I i II lidze[6]. Obecnie klubami siatkarskimi w Opolu są AZS Uni Opole i AZS Opole.

Sport zimowe | edytuj kod

Kluby w Opolu mającą u siebie sekcję sportów zimowych to: AZS Opole, Piast Opole, Piruette Opole.

Judo | edytuj kod

W Opolu również trenowali judocy Gwardii Opole, którzy z sukcesami startowali na zawodach krajowych i międzynarodowych m.in.: Beata Kucharzewska, Jolanta Wojnarowicz, Katarzyna Pułkośnik, Tomasz Kowalski, Urszula Sadkowska, Agata Ozdoba.

Strzelectwo | edytuj kod

Sekcja strzelectwa w Opolu ma Gwardia Opole, z której pochodzą również medaliści mistrzostw świata i Europy m.in.: Eugeniusz Pędzisz, Wojciech Kurpiewski.

Sport walki | edytuj kod

Kluby | edytuj kod

Sport wodne | edytuj kod

Kluby | edytuj kod

 • OTK Opole – kajakarstwo
 • Międzyszkolny Klub Sportowy „Zryw” Opole – pływanie

Mistrzowie z Opola | edytuj kod

Mistrzowie olimpijscy | edytuj kod

Mistrzowie świata | edytuj kod

Mistrzowie Europy | edytuj kod

Mistrzowie Polski | edytuj kod

Medaliści Igrzysk Olimpijskich | edytuj kod

11 opolan zdobyło łącznie 13 medali, w tym 1 złoty, 7 srebrnych i 5 brązowych.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji | edytuj kod

W 2006 w miejsce Miejskiego Zarządu Ośrodka Rekreacji w Opolu został powołany Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, którego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców Opola w zakresie sportu, rekreacji, turystyki, a także organizowanie imprez sportowych, rekreacyjnych, widowiskowych oraz zarządzanie obiektami sportowymi.

Dane adresowe:

 • Nazwa: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu
 • Adres: ul. Barlickiego 13, 45-083 Opole

Obiekty sportowe | edytuj kod

Stadion Odry Opole Hala Okrąglak Lodowisko Toropol Stadion im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu Centrum Sportu w Opolu Zawody żużlowe na stadionie Kolejarza Opole Hala Gwardii w Opolu

Orliki 2012 | edytuj kod

 • Kompleks boisk Orlik 2012 ul. Bielska
 • Kompleks boisk Orlik 2012 ul. Czaplaka

Imprezy sportowe w Opolu | edytuj kod

Piłka nożna | edytuj kod

Mecze międzypaństowe w Opolu | edytuj kod

W Opolu dotychczas odbył się jedynie jeden mecz żeńskiej reprezentacji w piłce nożnej, w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy:

Poza tym w Opolu raz zagościła męska reprezentacja Polski, wygrywając w towarzyskim spotkaniu z Finlandią:

Mecze w Opolu grała także młodzieżowe reprezentacje Polski.

Hokej na lodzie | edytuj kod

Siatkówka | edytuj kod

Boks | edytuj kod

Piłka ręczna | edytuj kod

 • Memoriał im. Jerzego Klempela
 • Międzynarodowy Turniej im. Z.Czekaja[8]

Żużel | edytuj kod

Lekkoatletyka | edytuj kod

W Opolu od 2006 roku najpierw na Stadionie Gwardii, od 2009 roku na Stadionie im. Opolskich Olimpijczyków organizowany jest coroczny Opolski Festiwal Skoków.

Inne | edytuj kod

 • Puchar Polski w judo

Przypisy | edytuj kod

 1. Sebastian Bergiel: Odra Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975-1979, s.11 Piłka nożna na Opolszczyźnie do czasu powstania OKS Odra Opole
 2. Sebastian Bergiel: Odra Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975-1979, s.12 Piłka nożna na Opolszczyźnie do czasu powstania OKS Odra Opole
 3. a b Sebastian Bergiel: Odra Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975-1979, s.17 Piłka nożna na Opolszczyźnie do czasu powstania OKS Odra Opole
 4. a b Powojenne Opole tętniło sportem [dostęp:2012-12-23]
 5. Stadion OKS Odra Opole, ul. Oleska, Opole
 6. Historia OKS Odra Opole – Sekcja siatkówki
 7. Zestawienie meczów reprezentacji Polski (pol.). [dostęp 2009-09-11].
 8. Kalendarz imprez

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sport w Opolu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy