St David’s


Na mapach: 51°52′55″N 5°16′04″W/51,881944 -5,267778

St David’s w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

St David's (wal: Tyddewi) – najmniejsze miasto o statusie city w Wielkiej Brytanii, z populacją liczącą niecałe 2000 mieszkańców. Położone jest nad rzeką Alun, w zatoce Saint David's, w Walijskim hrabstwie Pembrokeshire. St David's uważane jest za religijną stolicę Walii. Jest to miejsce urodzenia św. Dawida, jej patrona.

Katedra św. Dawida

Miejsce to pierwotnie było nazywane w języku walijskim Mynyw oraz łacińskim Menevia, później przemianowane na St David's dla uhonorowania świętego. Miasto rozpościera się wokół Katedry św. Dawida, będącej w średniowieczu popularnym miejscem pielgrzymek. Tutejsze biskupstwo było ostatnim z punktów, gdzie utrzymywał się kościół starobrytyjski - dopiero w XIII wieku podporządkowało się ono arcybiskupstwu w Canterbury.

W XIV wieku zbudowany został pałac biskupi, który obecnie jest zabytkową ruiną dostępną dla zwiedzających. Od 1603 roku miasto zostało stolicą jednej z pięciu ówczesnych gmin hrabstwa Pembrokeshire[2].

Współpraca | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Office for National Statistics Parish Headcounts: St David's and the Cathedral Close
  2. Owen, George, The Description of Penbrokshire by George Owen of Henllys Lord of Kemes, Henry Owen (red.), Londyn, 1892

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "St David’s" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy