Tom Sawyer


Tom Sawyer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 15 maj 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Postać Toma Sawyera przedstawiona na stronie tytułowej pierwszego wydania (1876 rok) Przygód Tomka Sawyera

Tom Sawyer – postać fikcyjna, tytułowy bohater powieści Przygody Tomka Sawyera autorstwa Marka Twaina, pojawiająca się także w jej kontynuacji zatytułowanej Przygody Hucka jako bohater drugoplanowy[1].

Sawyer był bohaterem także dwóch innych, mniej znanych powieści Twaina: Tomek Sawyer za granicą (Tom Sawyer Abroad) oraz Tomek Sawyer detektywem (Tom Sawyer, Detective).

Imię postaci Twain mógł zaczerpnąć od prawdziwego Toma Sawyera, którego poznał w San Francisco, pracując jako dziennikarz[2]. Jednak osobowość bohatera autor stworzył na wzór trzech chłopców, których znał w dzieciństwie[3].

Spis treści

Charakterystyka postaci | edytuj kod

Tom jest dziesięcioletnim chłopcem, sierotą. Mieszka wraz ze swym młodszym, przyrodnim bratem Sidem, kuzynką Mary i ciotką Polly, która sprawuje nad nimi opiekę, w małym miasteczku St. Petersburg położonym nad rzeką Missisipi w stanie Missouri[1].

Jest osobą sprytną i inteligentną, jednak nie idzie mu najlepiej nauka w szkole. Nie lubi też wykonywać poleconych mu przez ciotkę prac[1]. Najlepszym przyjacielem Tomka jest biedny chłopak z marginesu społeczności, Huckleberry Finn[1]. Jest też zaprzyjaźniony z Joe Harperem.

W kulturze popularnej | edytuj kod

Powstało kilkadziesiąt filmów fabularnych oraz seriali telewizyjnych, w których Tom Sawyer jest postacią pierwszoplanową bądź drugoplanową[4]. Pierwszym z nich był niemy obraz Tom Sawyer z 1917 roku. Jednak już w 1930 roku wyprodukowano pierwszy film dźwiękowy o przygodach Sawyera, gdzie główną rolę odegrał Jackie Coogan, a reżyserował John Cromwell[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Andrzej Makowiecki: Słownik postaci literackich. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2000, s. 687. ISBN 83-06-02757-4.
  2. Biography of Tom Sawyer - 1900 (ang.). [dostęp 2011-10-15].
  3. Introduction. W: Mark Twain: The Adventures of Tom Sawyer. 1876.
  4. Tom Sawyer (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-10-06].
  5. Tom Sawyer (1930) (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-10-06].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tom Sawyer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy