USS Washington (BB-56)


USS Washington (BB-56) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

USS Washington (BB-56)amerykański pancernik typu North Carolina był trzecim okrętem United States Navy nazwanym od stanu Washington. Jego stępka została położona 14 czerwca 1938 w stoczni Philadelphia Naval Shipyard. Został zwodowany 1 czerwca 1940 i przyjęty do służby 15 maja 1941 z Howardem H.J. Bensonem jako dowódcą.

"Washington" wyróżnił się w walce podczas II wojny światowej. Między marcem a lipcem 1942 działał wraz z Home Fleet na Atlantyku. Dwa razy osłaniał konwoje arktyczne płynące do Murmańska. W wojnie na Pacyfiku nie stracił ani jednego członka załogi z powodu działania przeciwnika. Został raz trafiony przez nieprzyjaciela – pocisk kalibru 127 mm przeszedł przez antenę radarową bez detonacji. Podczas bitwy pod Guadalcanalem kilka japońskich torped "Długa Lanca" detonowało w jego śladzie torowym. Kilku marynarzy z pancernika zginęło jednak w wypadkach i w kolizji z pancernikiem USS "Indiana" w 1943 roku.

"Washington" wziął udział w drugiej bitwie koło wyspy Guadalcanal (15 listopada 1942) wraz z innym amerykańskim pancernikiem USS "South Dakota". W wyniku ostrzału artyleryjskiego na tyle ciężko uszkodził japoński pancernik "Kirishima", że musiał on zostać dobity następnego dnia przez własne niszczyciele. Gdyby nie udana akcja "Washingtona", "South Dakota" mógłby podzielić los japońskiego okrętu. Była to jedna z dwóch bitew na Pacyfiku, w której spotkały się tak duże okręty obu stron (jeszcze jedynie w zatoce Leyte w 1944 pancerniki walczyły z pancernikami).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

USS "Washington" w Puget Sound w dniu 10 września 1945 roku Amerykański bombowiec nurkujący SBD-5 Dauntless przelatuje nad pancernikiem USS "Washington" kierującym się w stronę archipelagu Wysp Gilberta. Na drugim planie widoczny jest lotniskowiec USS "Lexington", zdjęcie wykonano 12 listopada 1943 roku
Na podstawie artykułu: "USS Washington (BB-56)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy