Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kamień z pozostałościami krwi z cudu eucharystycznego w Bolsenie w 1263 roku Procesja w Gwatemali

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (łac. Sollemnitas Sanctissimi Corporis et Sanguinis Christi; pot. Boże Ciało, rzadziej Święto Ciała i Krwi Pańskiej) – w Kościele Katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, święto nakazane.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wierni katolicy szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała ma natomiast charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę[potrzebny przypis].

Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Korporał przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła[1][2]. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: „[...] zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia.” Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317) i wprowadził do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa (stąd potoczna nazwa Boże Ciało)[potrzebny przypis].

W 1849 roku papież Pius IX ustanowił Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa (Festum Pretiosissimi Sanguinis Domini Nostri Jesu Christi), które było obchodzone najpierw w pierwszą niedzielę lipca, a od 1933 – 1 lipca[potrzebny przypis].

W 1955 Pius XII reformując liturgię zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał Paweł VI wprowadzając w 1969 nowe normy kalendarza liturgicznego (Mysterii paschalis)[potrzebny przypis].

Reforma liturgiczna Pawła VI z roku 1969 połączyła oba święta, choć w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego stosuje się ich rozdział. Podobnie rzecz się ma w zgromadzeniach Misjonarzy Krwi Chrystusa i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa[potrzebny przypis].

Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek osiem dni po Bożym Ciele[potrzebny przypis].

W Polsce | edytuj kod

Legnica, ul. Wrocławska – procesja Bożego Ciała (lata 80. XX w.)

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie[3]. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała[potrzebny przypis].

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach (w miastach szczególnie po 1989 roku) parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii[4]. W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy[5].

Inne kościoły | edytuj kod

Święto Bożego Ciała obchodzą również niektóre kościoły starokatolickie: Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Katolicki Mariawitów i Kościół Starokatolicki w RP; oraz niektóre kościoły Wspólnoty Anglikańskiej (np. Kościół Anglii) jako Święto Dziękczynienia za Ustanowienie Komunii Świętej[potrzebny przypis]. Pod nazwą Corpus Christi (Boże Ciało) święto to obchodzą także wspólnoty prawosławne rytu zachodniego[6].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Por. Barbara R. Walters, The Feast of Corpus Christi, Penn State Press 2007, ​ISBN 0-271-02924-2​, s. 12.
  2. The Oxford history of Christian worship, GeoffreyG. Wainwright, Karen BethK.B. Westerfield Tucker, Oxford history of Christian worship: Oxford University Press, 2006, s. 248, ISBN 0-19-513886-4, OCLC 61211234 .
  3. „Prześladowanie z powodu profanacji hostii” – Rzeczpospolita, 29 kwietnia 2008.
  4. Por. Boże Ciało zaczęło się w Orvieto (pol.). na niedziela.pl. [dostęp 2018-11-23].
  5. Por. Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (pol.). Internetowy System Aktów Prawnych (ISAP) na prawo.sejm.gov.pl. [dostęp 2018-11-23].
  6. Por. The Pierced Side of Christ (ang.). The Lion, czerwiec 2007. [dostęp 2014-11-06].

Bibliografia | edytuj kod

  • Boże Ciało – materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 03.02.2010]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (święto):
Na podstawie artykułu: "Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy