Wędrujące Kamienie (Beskid Mały)


Wędrujące Kamienie (Beskid Mały) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wędrujące Kamienie – grupa ostańców na głównym grzbiecie Pasma Łamanej Skały w Beskidzie Małym. Znajdują się na odcinku grzbietu od Potrójnej (847 m) przez Na Beskidzie (863 m) i Smrekowicę (885 m) do Rozstajów Anuli. Największe ich skupisko znajduje się na Smrekowicy[1][2].

Skałki te zbudowane są z piaskowców i zlepieńców. Mają wysokość do kilku metrów i znajdują się zarówno przy samej ścieżce szlaku turystycznego, jak i nieco dalej od niego. Głównym grzbietem Pasma Łamanej Skały na odcinku występowania Wędrujących Kamieni prowadzą dwa szlaki turystyczne. Odcinek szlaku, na którym występują Wędrujące Kamienie nosi nazwę "szlaku skałkowego"[1].

Szlaki turystyczne
Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Przełęcz KocierskaPotrójna (883 m)Łamana Skała – Rozstaje Anuli – Smrekowica – rozdroże pod Smrekowicą – Na Beskidzie – Potrójna (847 m) – przełęcz BeskidekLeskowiecschronisko PTTK LeskowiecKrzeszówZembrzyce. Przełęcz PrzydawkiGałasiówkaPrzełęcz pod Mladą Horą – Rozstaje Anuli – Smrekowica – rozdroże pod Smrekowicą – Smrekowica – Na Beskidzie – Potrójna – przełęcz Beskidek – Leskowiec. Czas przejścia 3.30 h, 3 h[2]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
  2. a b Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
Na podstawie artykułu: "Wędrujące Kamienie (Beskid Mały)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy