WR-25


WR-25 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WR-25 (znany również pod nazwą WLM-25) to kocioł wodny, rusztowy, ciepłowniczy o mocy cieplnej na wyjściu wynoszącej 25 Gcal/h = 29,2 MW (stąd oznaczenie -- wodny, rusztowy, o mocy na wyjściu 25 Gcal/h). Palenisko rusztowe (ruszt mechaniczny).

Paliwem dla tego kotła jest węgiel kamienny. Sprawność nominalna 78%.

Kocioł ten jest typowym kotłem stosowanym w ciepłowniach (zawodowych, przemysłowych i komunalnych) i elektrociepłowniach (zawodowych i przemysłowych) do pokrycia zapotrzebowania na gorącą wodę. Woda ta jest następnie wykorzystywana w procesie technologicznym lub dystrybuowana siecią ciepłowniczą do odbiorców, którym służy do dostarczenia ciepła do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Woda z kotła nie jest dostarczana bezpośrednio odbiorcom (ze względu na koszty jej przygotowania do kotła) a przepływa przez wymiennik ciepła, w którym oddaje energię do innego czynnika.

Obecnie (2006) w handlu dostępne są kotły WR-25 z wprowadzonymi zmianami konstrukcyjnymi, np. kocioł WR-25-014S produkcji RAFAKO, o mocy maksymalnej 32 MW (temperatura wody na wylocie 150°C, ciśnienie 1,9 MPa) i sprawności 82%.

Zobacz też:

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "WR-25" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy