Walter Ciszek


Walter Ciszek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter J. Ciszek (ur. 4 listopada 1904 w Shenandoah w Pensylwanii, zm. 8 grudnia 1984 w Nowym Jorku) − amerykański ksiądz pochodzenia polskiego, jezuita, apostoł Syberii, Sługa Boży Kościoła katolickiego.

Spis treści

Zarys biografii | edytuj kod

W młodości wstąpił do seminarium duchownego, później do Towarzystwa Jezusowego. Chcąc podjąć działalność misyjną na terenach Rosji, przygotowywał się do niej w Collegium Russicum w Rzymie (Pontifical Russian College). Po ukończeniu kolegium w 1937 przyjął Sakrament święceń.

W 1938, z uwagi na zagrożenie wybuchem wojny, został skierowany do Polski, do misyjnego ośrodka jezuitów w Albertynie koło Słonimia. Po wkroczeniu w 1939 Armii Czerwonej na tereny II Rzeczypospolitej i masowych wywózkach Polaków na Syberię, postanowił towarzyszyć deportowanym rodakom, szerząc Słowo Boże. Po wybuchu wojny niemiecko-rosyjskiej w czerwcu 1941 za prowadzenie działalności duszpasterskiej został aresztowany przez NKWD i skazany na 15 lat więzienia, jako szpieg Watykanu. Został wymieniony na sowieckich szpiegów w 1963.

Grób Waltera Ciszka

Na Uniwersytecie Fordham, gdzie pracował do śmierci jako rekolekcjonista i kierownik duchowy, znajduje się Ciszek Hall[1], natomiast w jego rodzinnej miejscowości działa Father Walter J. Ciszek Education Center[2].

Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny[3].

Publikacje | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ciszek Hall na stronie Uniwersytetu Fordham (ang.)
  2. Father Walter Ciszek Prayer League (ang.)
  3. Proces beatyfikacyjny ks. Waltera Ciszka SJ na DEON.pl

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Walter Ciszek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy