Wieża zegarowa


Zegar wieżowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Wieża zegarowa) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Porównanie wielkości kilku znanych zegarów wieżowych o 4 cyferblatach w tej samej skali. Schemat działania współczesnego zegara wieżowego Wieża zegarowa ratusza w Niemczy

Zegar wieżowy – rodzaj dużego zegara umieszczonego w widocznym miejscu w przestrzeni publicznej w celu podawania czasu wszystkim osobom znajdującym się w jego zasięgu. Najczęściej zegary wieżowe wyposażone są w jedną lub więcej tarcz umieszczonych z czterech stron specjalnej wieży zegarowej lub wysokiego budynku użyteczności publicznej (na przykład wieży ratuszowej lub kościelnej), ale zdarzają się również egzemplarze, w których za wskaźnik upływu czasu służą sygnały dźwiękowe (na przykład dzwony lub kuranty) lub wizualne (kula czasu).

Mianem zegara wieżowego określa się także sam mechanizm zegara umieszczonego w przestrzeni publicznej, którego tarcza może, ale nie musi, być umieszczona na wieży lub wieżyczce[1]. Najstarszy w Polsce zegar wieżowy znajduje się w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego[2]. W latach 1901-1938 w Krośnie znajdowała się "Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych" której właścicielem był Michał Mięsowicz. W Gdańsku znajduje się poświęcone podobnym konstrukcjom Muzeum Zegarów Wieżowych.

Pod względem metody działania zegary wieżowe mogą się znacznie różnić między sobą: w przestrzeni publicznej umieszcza się zegary wodne, rtęciowe, balansowe, wahadłowe, elektryczne i elektroniczne.

Zobacz też | edytuj kod

Zobacz multimedia związane z tematem:
Wieże zegarowe  W Wikimedia Commons znajduje się galeria ilustracji związanych z tematem: zegary wieżowe

Przypisy | edytuj kod

  1. Pierer 1863 ↓, s. 572.
  2. Zajdler 1963 ↓, s. 168.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wieża zegarowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy