Wikipedia:DNU:BIO


Skrót: WP:DNU:BIO

Wikipedia:Poczekalnia/biografie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia(Przekierowano z Wikipedia:DNU:BIO) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Podstrony Poczekalni

Artykuły

Biografie

Kwestie techniczne

Poczekalnia Strona z biogramami

W tej części Poczekalni zgłaszamy wszystkie artykuły biograficzne, których encyklopedyczność budzi zastrzeżenia, albo które w obecnej formie nie spełniają wymagań Wikipedii. Jeżeli chcesz podyskutować na inne tematy, poszukaj odpowiedniej strony po prawej stronie. Wybierając link Zgłoszenia w Poczekalni, możesz obejrzeć wszystkie dyskusje na raz.
Zapoznaj się również z Regulaminem Poczekalni.

Obserwuj podstronęArchiwumbieżące statystyki

Spis treści

Zgłoszenia | edytuj kod

UWAGA: Nowe zgłoszenia łamiące pkt.2 regulaminu Poczekalni lub łamiące zasady Wikietykiety mogą być bezwarunkowo wycofywane z DNU. 

Marcin Śmigielski | edytuj kod

 Marcin Śmigielski (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Człowiek aktywny na wielu polach, ale nie widać jasnych przesłanek encyklopedyczności. Znaczna część informacji nie uźródłowiona. Andrzei111 (dyskusja) 03:19, 23 maj 2019 (CEST)

Maria Dejmek | edytuj kod

 Maria Dejmek (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Czy rola w Barwach szczęścia na tyle istotna aby dawała WP:ENCY? Hasło usunięte we wrześniu Andrzei111 (dyskusja) 03:17, 23 maj 2019 (CEST)

Konrad Zemlik | edytuj kod

 Konrad Zemlik (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Pan Konrad Zemlik to miłośnik Konkursu Piosenki Eurowizji. Zawodowo pracownik portalu internetowego prowadzonego przez Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji. Organizuje też koncerty i wspiera młode talenty muzyczne. WTM (dyskusja) 00:05, 23 maj 2019 (CEST)

Swego czasu był szefem czteroosobowej delegacji pani Magdaleny Tul podczas koncertu artystki w ramach London Eurovision Party (wg portalu eurowizja.org: „kolejna duża eurowizyjna impreza, która poprzedza konkurs w Tel Awiwie”). Należy również wspomnieć, że czterech finalistów Krajowych Eliminacji znajduje się „pod opieką redakcyjną Konrada” we wspomnianym portalu. Nie widziałem tak laurkowego biogramu od czasów Adama Ziemby. RoodyAlien (dyskusja) 00:22, 23 maj 2019 (CEST)

Kamil Szklany | edytuj kod

 Kamil Szklany (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Mam wątpliwości co do encyklopedyczności - wg http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=11153586 występował w pojedynczych odcinkach 4 seriali TV. Chyba trochę mało, ale nie znam się specjalnie. ~ Michał Sobkowski dyskusja 22:01, 22 maj 2019 (CEST)

Marek Lessing | edytuj kod

 Marek Lessing (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Uźródłowienie leży, brak informacji na temat zauważalności, nagrodach, osiągnięciach. Dodatkowe hasło, przeniesione do brudnopisu, wyglądają na próbę użycia Wikipedii do rozpowszechnienia nieistniejącego jeszcze w kulturze lub sztuce pojęcia --Tokyotown8 (dyskusja) 03:50, 22 maj 2019 (CEST)

 • w tym stanie art do usunięcia Gruzin (dyskusja) 07:40, 22 maj 2019 (CEST)
  • powiedział (użył określenia) i oto mamy nowy kierunek (surrealizm mistyczny) w malarstwie i jego twórcę? Nic o osiągnięciach (w sieci również). --Cloefor (dyskusja) 11:43, 22 maj 2019 (CEST)

Wiktor Gojdź | edytuj kod

 Wiktor Gojdź (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Podporucznik z jednym medalem (pośmiertnym), bez dowództwa czy innych dokonań. Przecież nie do encyklopedii za ucieczkę z Oflagu. Większa część tekstu poświęcona zagładzie rodziny. źródła z PCK były opublikowane? ~ Ciacho5 (dyskusja) 22:27, 21 maj 2019 (CEST)

Źródła z PCK i inne są w przypisach. Ten (ledwie) podporucznik i ta rodzina zapłaciła ogromną cenę, zginęli wszyscy jej członkowie - od dwóch agresorów Rzeszy Niemieckiej i Rosji Sowieckiej. Rzadko która rodzina polska ponosiła taką stratę nawet w warunkach II WŚ. Nie spotkałem podobnego przypadku w Wikipedii. Zagłada rodziny Gojdziów była skutkiem barbarzyńskiej zmowy dwóch sojuszniczych zbrodniczych systemów, których celem było zniszczenie Polski i eksterminacja Polaków oraz tragicznym przykładem okrucieństw wojny. Czy Wikipedia jest tylko dla wielkich wodzów i chwalebnych zwycięstw? Uważam, że Wikipedia powinna mieć także funkcję edukacją i poprzez upamiętnianie przepadków takich jak poświecenie rodziny Gojdź  i przedstawianiu okrucieństw wojny, powinna kłaść nacisk na promowanie wspólnych wartości oraz kultury pokoju i wolności. Dlatego ten przypadek zasługuje na miejsce w Wikipedii. Wszyscy powinniśmy być zaangażowani w światowy ruch, aby zapewnić przejście od kultury wojny, przemocy, narzucania i dyskryminacji do kultury braku przemocy, dialogu, tolerancji i solidarności.--Botmalin1 (dyskusja) 00:28, 22 maj 2019 (CEST)

W odniesieniu do samego ppor. Wiktora Gojdzia i stwierdzenia „przecież nie do encyklopedii za ucieczkę z Oflagu” nie będę polemizował i przedstawiał mojej opinii w tym zakresie, aczkolwiek zgłębiłem problematykę i zachęcam do zapoznania się z tym zagadnieniem. Odwołam się do niekwestionowanego znawcy tematu Szymona Datnera i cytatów z jego książki „Ucieczki z niewoli niemieckiej 1939 – 1945”, Warszawa 1966

„... Znamienne są koleje wojen. Nawet najdzielniejszy, najofiarniejszy żołnierz może znaleźć się >>pod wozem<< – trafić do niewoli.”  „... Żołnierz, który dostał się do niewoli i z niewoli tej ucieka lub też usiłuje zbiec, jest żołnierzem walczącym. Pozbawiony oręża, będąc w mocy wroga, z dala od swoich, podejmując decyzję ucieczki, uczestnicząc w niej aktywnie lub – gdy sam z obiektywnych względów nie może jej podjąć – pomaga innym w jej dokonaniu, pozostaje nierozerwalną cząstką swej armii kontynuującej zbrojne zmagania. Najczęściej spotykaną formą jenieckiej walki o wolność jest ucieczka z niewoli i usiłowanie dotarcia bez przeszkód do swoich, rzadziej ucieczka przybiera postać buntu zbrojnego lub wiąże się z innymi środkami przemocy. Decyzja jeńca o ucieczce wypływa z głęboko ludzkich, szlachetnych motywów: z miłości ku ojczyźnie, poczucia obowiązku żołnierskiego, z tęsknoty za krajem rodzinnym, za bliskimi, a przede wszystkim podyktowana jest pragnieniem włączenia się do walki z wrogiem…”

„... Nie marzyli oni o sławie ani rozgłosie. Wprost przeciwnie – koniecznym warunkiem powodzenia ucieczki była najściślejsza tajemnica i utrzymywanie jej możliwie najdłużej, nawet po ucieczce. Rozgłos towarzyszył albo fiasku przedsięwzięcia, a więc przedwczesnemu odkryciu przygotowań do ucieczki, albo schwytaniu zbiegów w trakcie ucieczki lub po jej dokonaniu, lecz przed osiągnięciem zamierzonego celu. Niejednokrotnie obóz dowiadywał się o ucieczce dopiero po sprowadzeniu zbiega z powrotem do oflagu (stalagu). Nie trzeba dodawać, że każda wiadomość o udanej ucieczce wzmacniała ducha w obozie. Udana ucieczka napawała dumą i radowała wszystkich jeńców…”

„... Zbiegów, którzy wydostali się z obozu, wspominano z dumą i szacunkiem, z poszanowaniem odnoszono się w obozie również do niefortunnych zbiegów…”

„… Orderów i odznaczeń nie dawano za ucieczki z niewoli w żadnej armii. Nie wspominały o nich komunikaty wojenne ani rozkazy dzienne. Czas wojny wymagał milczenia. Jedynym odznaczeniem dla zbiega było przeświadczenie o dobrze spełnionym obowiązku żołnierskim, a jedyną satysfakcją udanego przedsięwzięcia – powrót do szeregów…”

             „... Czyż ucieczka dokonana – obojętne, czy z powodzeniem, czy też bez – nie zasługuje na wyróżnienie? Jeśli zbrojny żołnierz dokona w obliczu nieprzyjaciela czynu odważnego, związanego z dużym ryzykiem osobistym, jeśli rzuci wyzwanie niebezpieczeństwu, okaże pogardę śmierci, zdobywając się przy tym na własną inicjatywę i samodzielną decyzję, zostaje on w następstwie swego czynu – żywy czy poległy – upamiętniony, wyróżniony, odznaczony. Jeśli natomiast bezbronny żołnierz w obliczu zbrojnego nieprzyjaciela, w obcym, wrogim środowisku, pozostając sam sobie, decydując się na ucieczkę, dokonuje czynu podobnie odważnego, poprzedzonego zawsze szeregiem samodzielnych przygotowań i drobiazgowych obliczeń – czyż nie zasługuje i on na podobne uznanie, zwłaszcza, jeśli się zważy, że uciekł po to, by walczyć? Czyż taki pełen bohaterstwa czyn żołnierza, który podczas ucieczki stracił życie, nie powinien być wyróżniony pośmiertnie? Nie ma zwyczaju honorowania żołnierskiego czynu zbiegostwa z niewoli nieprzyjacielskiej. Nie naszym zadaniem jest deliberować nad sensem tego zwyczaju; my czyny te upamiętniamy.”

Trudno nie zgodzić się z argumentacją znawcy problematyki jenieckiej Szymonem Datnerem. Ucieczka z niewoli jest czynem wybitnie odważnym, jest podjęciem walki bezbronnego żołnierza z uzbrojonym wrogiem. Ppor. Wiktor Gojdź oraz ppor. ppor. Zdzisław Gongała podjęli ucieczkę. Byli do końca żołnierzami walczącymi. Wikipedia upamiętnia żołnierzy, którym nadano order Virtuti Militari, ale o tych tysiącach nadań nie wspominają publikacje. W przypadku ucieczek z obozów jenieckich, zwłaszcza niemieckich publikacje podają wszystkie znane przypadki. Problematyka ta znalazła miejsce w literaturze i kinematografii polskiej i zagranicznej. Dlatego, że takich przypadków było stosunkowo mało i były to czyny wielkie. Dokonującymi ucieczek z oflagów ze względu na predyspozycje fizyczne byli głównie oficerowie młodszych stopni. Wszystkie publikacje w Polsce dotyczące ucieczek z niewoli niemieckiej przywołują ucieczkę Ppor. Wiktora Gojdzia i ppor. Zdzisława Gongały z Oflagu Hadamar XIIA, którzy za wole walki z wrogiem zapłacili życiem. Część z nich zawarta jest w przypisach do artykułu. Być może powinna powstać nowa kategoria w Wikipedii dotyczącą żołnierzy, którzy podjęli walkę a wrogiem dokonując ucieczki z obozu.--Botmalin1 (dyskusja) 01:50, 22 maj 2019 (CEST)

 • Hasło w formie rodzinnej pamiątki bez encyklopedycznych dokonań. Bohaterski i tragiczny los jednego z tysięcy żołnierzy licznych wojen. Usunąłem "rodzinny" akapit-- Tokyotown8 (dyskusja) 03:56, 22 maj 2019 (CEST)
 • Art do przeredagowania, trzeba dodać źródła. Fakt ucieczki z obozu daje do zastanowienia czy nie powinien biogram pozostać. Gruzin (dyskusja) 07:52, 22 maj 2019 (CEST)
 • Chciałbym zauważyć, że porucznik Włodzimierz Adam Kolanowski został uznany za człowieka encyklopedycznego właśnie dlatego, że brał udział w tzw. "wielkiej ucieczce" alianckich lotników z obozu jenieckiego Stalag Luft III w Żaganiu. Chociaż ucieczka doczekała się ekranizacji nie jest on jednak w filmie wymieniony imiennie. Podobnie encyklopoedyczni:  por. Stanisław Bes, odznaczony Krzyżem Srebrny Orderu Virtuti Militari – pośmiertnie (13 kwietnia 1967 zatwierdzony przez Ministerstwo Obrony Narodowej, pierwotnie na wniosek o odznaczenie bojowe dla uczestników ucieczek z obozu II C, przedłożony przez Najstarszego Obozu II C Woldenberg, płk. Wacława Szalewicza, do zatwierdzenia gen. Juliuszowi Rómmlowi) oraz encyklopedyczni ppor. Jerzy Skrzymowski, kpt. Wiktor Lang, Aleksandr Pieczerski, Dieter Dengler i inni. Te przypadki potwierdzają jak wysoko oceniano ten akt odwagi. Być może w stosunku do por. Wiktora Gojdzia i ppor. Zdzisława Gongały Najstarszy Obozu przedłożyłby wniosek o pośmiertne nadanie odznaczenia bojowego ale Oflag XII A Hadamar w 1942 został rozwiązany.--Botmalin1 (dyskusja) 18:02, 22 maj 2019 (CEST)
  • Nikt nie neguję aktu odwagi, tym niemniej skupiając się na tej dyskusji, bohater biogramu nie brał udział w "wielkiej ucieczce", bohater biogramu nie brał udziału w sfilmowanej ucieczce, bohater biogramu nie został odznaczony Virtuti Militari.Tokyotown8 (dyskusja) 19:11, 22 maj 2019 (CEST)
  • kpt. Wiktor Lang nie brał udział w "wielkiej ucieczce", nie brał udziału w sfilmowanej ucieczce, nie został odznaczony Virtuti Militari, ani żadnym innym. Nie zginął w wyniku działań wojennych, ale jego biogram jest zamieszony, z tego powodu, że zbiegł z niewoli niemieckiej.--Botmalin1 (dyskusja) 21:22, 22 maj 2019 (CEST)
   • A mógłbyś wskazać to hasło bo nie mogę zlokalizować?Tokyotown8 (dyskusja) 02:08, 23 maj 2019 (CEST)
    • O mam! Tyle tylko, że nikt nie próbował usunąć jego biogramu, zatem nie mam pojęcia skąd przypuszczenie, dlaczego ów biogram znalazł się na Wikipedii. A jeśli już się znalazł, to jedynym powodem był fakt jego ucieczkiTokyotown8 (dyskusja) 02:18, 23 maj 2019 (CEST)

Jan Fedorowicz-Weder | edytuj kod

 Jan Fedorowicz-Weder (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Działacz narodowo społeczny i kierownik szpitala. Dlaczego to ma dawać encyklopedyczność? ~ Ciacho5 (dyskusja) 21:36, 21 maj 2019 (CEST)

A dlaczego nie, tylko politycy, żołnierze i księża zasługują aby się tu znaleźć, poza tym wiele biografii która się zaczynała w Rosji miała swój dalszy ciąg gdzie indziej.

 • To zaiste wyczerpująca odpowiedź na pytanie dlaczego biogram tego Pana zasługuje na miejsce w encyklopedii. WP:ENCY. Piastu βy język giętki… 21:53, 21 maj 2019 (CEST)
 • Ciekawe wobec tego dlaczego w Wikipedii są kategorie Lekarze i Polscy lekarze - jak rozumiem osiągnięcia w tej sprawie się dla Panów nie liczą Wodnik11 (dyskusja) 07:22, 22 maj 2019 (CEST)
 • Widocznie poza byciem lekarzem coś tam jeszcze dokonali. Poza tym podnosząc argument „wiele biografii która się zaczynała w Rosji miała swój dalszy ciąg gdzie indziej” - trzeba by go dopisać, może tam jest coś dające ency. Tak pozostajemy w sferze domysłów. Gruzin (dyskusja) 07:56, 22 maj 2019 (CEST)
 • OK ostatni wpis na dyskusji od Ciacho5 (dyskusja) z 22 maja 2019 mnie przekonał - za mało danych aby się upierać Wodnik11 (dyskusja) 14:32, 22 maj 2019 (CEST)
 • Wymieniony w 3 opracowaniach, więc jakoś w historii się odznaczył. Jednak znacząca postać w polskim środowisku ówczesnej stolicy Rosji - a takie polonica raczej wypadałoby pielęgnować. Więcej w każdym bądź razie zrobił pożytecznego od byle kopacza czy filmowej gwiazdki. 94.254.225.83 (dyskusja) 15:54, 22 maj 2019 (CEST)

Józef Pacyna-Głowacki | edytuj kod

 Józef Pacyna-Głowacki (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Czy komendanci Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej są ency? Użyte źródła - katalog IPN, zeznania funkcjonariusza sb, który tak do końca to nie pamięta i portal, "do której(ego) każdy może zapisać swoich przodków". Nie potrafię zlokalizować, skąd pochodzi informacja o tej komendanturze --Tokyotown8 (dyskusja) 18:30, 14 maj 2019 (CEST)

Ciekawe, że współpracownik II Oddział walczył w Hiszpanii, a po wojnie przyjęli go do MO. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 11:33, 16 maj 2019 (CEST)

Brak informacji o stopniu w MO; być może jest on na tyle wysoki, że daje autoency. Choć samo organizowanie struktur Milicji na ZO to już dużo. Są przyzwoite źródła. BasileusAutokratorPL (dyskusja) 16:18, 17 maj 2019 (CEST)

 • Czy zaliczasz również do nich zeznania funkcjonariusza SB, który tak do końca nie pamięta?-- Tokyotown8 (dyskusja) 16:31, 17 maj 2019 (CEST)
  • Akurat to jedno kwalifikuje się do wywalenia, razem z "informacją" (która chyba ogranicza się do określenia komunizujący ludowiec). BasileusAutokratorPL (dyskusja) 19:49, 17 maj 2019 (CEST)
 • komendant wojewódzki milicji to jednak etat generalski. ency Havarese (dyskusja) 20:21, 17 maj 2019 (CEST)
  • W dodatku: pierwszy polski komendant tego szczebla w Olsztynie. To jednak postać historyczna... 91.235.231.106 (dyskusja) 17:12, 18 maj 2019 (CEST)
  • Z tekstu wynika, że jako współpracownik Oddz. II WP i PP przerzucał ludzi do Hiszpanii. Powinien raczej przeszkadzać :D. Na walki w Hiszpanii brak źródeł, siedział za to w więzieniu a potem powołano go z powrotem do WP?. Dziwne. Trochę mętny ten życiorys. Poza tym ten Siemion jako źródło ... hmm. Ogólnie raczej ency, ale sporo do wyprostowania w tym życiorysie. Nie wiem czy w tym stanie powinien być w przestrzeni głównej. Gruzin (dyskusja) 08:13, 22 maj 2019 (CEST)

Dodałem źródła potwierdzające jego udziału w walkach w Hiszpanii w Brygadach Międzynarodowych.--Marccinus (dyskusja) 16:01, 22 maj 2019 (CEST)

Załatwione | edytuj kod

Artykuły, do których kształtu nie ma już wątpliwości oraz te, które zostały usunięte po zamieszczeniu na tej stronie, trafiają w celach informacyjnych na 24h do tej sekcji na osobną stronę, a następnie do archiwum. Należy zdjąć szablon {{DNU}} z artykułu i {{DNUinfo}} ze strony dyskusji wikiprojektu oraz wstawić szablon {{DNU|zostawiono}} lub {{DNU|brak wyniku}} na stronie dyskusji.

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:DNU:BIO" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy