Z pamiętnika młodej lekarki


Z pamiętnika młodej lekarki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Z pamiętnika młodej lekarki – cykl humorystycznych, kilkuminutowych skeczy radiowych, autorstwa Ewy Szumańskiej, istniejący od roku 1975 do wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981, potem ponownie od czasu tuż przed upadkiem PRL w 1989 aż do 2007[1], wykonywany przez artystów wrocławskiego Studia 202. Nadawany był w magazynie 60 minut na godzinę oraz w programie ZSYP.

Treść | edytuj kod

Młoda lekarka – Ewa Szumańska – przyjmuje w swej poradni pacjentów z różnymi schorzeniami. W rolę pacjentów wcielał się Jan Kaczmarek (a od czasu jego choroby Stanisław Szelc).

Schemat skeczu jest zazwyczaj niezmienny:

 1. Słowa : „Będąc młodą lekarką...” i monolog.
 2. „wszedł raz do mnię pacjent... i zagaił” Pukanie, wchodzi pacjent. „Dzień dobry pani doktór”. „Dzień dobry. Co Panu dolega?”...
 3. Pacjent przedstawia swoje schorzenie[2].
 4. Nietypowa akcja medyczna lekarki.
 5. Podziękowania pacjenta („rewanż na parapecie”).
 6. Wyjście pacjenta i podsumowanie z morałem Młodej Lekarki.

Ideą skeczy było zazwyczaj ukazanie bieżących wydarzeń: w służbie zdrowia, kulturalnych, politycznych i obyczajowych w zgryźliwy i wykrzywiony sposób, a jednocześnie kpienie z polityków różnych opcji politycznych[3]. W niemal każdym odcinku pokazane są niemałe trudności, z jakimi boryka się (jak o sobie mówi sama bohaterka) „młoda lekarka na rubieży” - np. słabe wyposażenie gabinetu w sprzęt, medykamenty czy wreszcie środki dezynfekcyjne. Nie zraża to jednak młodej lekarki, a nawet pozwala jej rozwinąć sporą pomysłowość i zdolność improwizacji. Dzięki temu przeprowadza nawet skomplikowane operacje, np. w jednym z odcinków nasza bohaterka dokonuje otwarcia czaszki za pomocą, jak się wyraża, grajcarka (sądząc po odgłosach w tle chodzi o rodzaj napędzanej ręcznie wiertarki).

Charakterystyczne jest także słownictwo: częste skróty, przekręcanie wyrazów, uproszczenia, powtarzanie niektórych słów przez pacjenta.

Ciekawostki | edytuj kod

 • Gościnnie wystąpił również w dwóch odcinkach Jacek Fedorowicz (jako „Kolega Kierownik”[4]).
 • Istnieje kilka odcinków pamiętnika, gdzie Młoda Lekarka przebywa na urlopie i spotyka różne sytuacje w kraju (np. erupcję ropy z szybu naftowego w miejscowości Karlino).

Przypisy | edytuj kod

 1. Autorka skeczu w kwietniu 2007 odmówiła podpisania oświadczenia lustracyjnego i zrezygnowała z pracy w Polskim Radiu.
 2. Nie zawsze było to schorzenie, czasem jakieś wyimaginowane wydarzenie, np. „czy pani wie, że dinozaury wróciły?”, co Młodej Lekarce mogło nasunąć podejrzenie, że pacjentowi coś dolega
 3. Od czasu, kiedy pojawiły się „różne opcje”, tj. po 1989.
 4. Inna z kluczowych postaci magazynu „60 minut na godzinę”
Na podstawie artykułu: "Z pamiętnika młodej lekarki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy