Ålesund


Na mapach: 62°28′16,46″N 6°09′15,26″E/62,471239 6,154239

Ålesund w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Panorama Ålesund z punktu widokowego Kniven na górze Aksla Wewnętrzny port w zimie

Ålesund – portowe miasto handlowe położone na zachodnim wybrzeżu Norwegii, u ujścia kilku fiordów do Morza Norweskiego: w tym Grytefjorden, Ellingsøyfjorden i Sulafjorden, w regionie Møre og Romsdal. Położone na półwyspie i kilku wyspach, tworzących dogodny port.

Obecnie centrum rybołówstwa Norwegii, mieści się tutaj wiele zakładów przetwórczych. Ośrodek turystyczny oraz miejsce zawijania wielu promów pasażerskich, głównie z Wysp Brytyjskich, ale także z Ameryki Północnej. Na pobliskiej wyspie Vigra znajduje się port lotniczy Ålesund-Vigra.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1825 miasto liczyło ok. 330 mieszkańców. Szybki rozwój nastąpił w momencie, gdy stało się centrum połowu dorszy, które w postaci sztokfiszy eksportowano pod koniec XIX wieku nawet do Hiszpanii; w połowie XX wieku nadal duży ośrodek rybołówstwa i przetwórstwa rybnego, pracującego na rynki południowoeuropejskie. W 1842 zyskało prawa miejskie, w końcu XIX w. liczyło 8,4 tys. mieszkańców. W 1904 drewniane miasto doszczętnie spłonęło; kompleksową odbudowę w duchu architektury secesyjnej rozpoczęto rok później. Ok. 1925 liczyło 11,6 tys. mieszkańców, w 1960 – 18,9 tys.

Ålesund jest 389. norweską gminą pod względem powierzchni.

Demografia | edytuj kod

Według danych z roku 2005 gminę zamieszkuje 40 295 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 410,42 os./km². Pod względem zaludnienia Ålesund zajmuje 18. miejsce wśród norweskich gmin.

Edukacja | edytuj kod

Według danych z 1 października 2004:

Sport | edytuj kod

Władze gminy | edytuj kod

Według danych na rok 2011 roku administratorem gminy (norw. rådmann) jest Olaug Flø Brekke, natomiast burmistrzem (norw. ordfører, d. borgermester) jest Bjørn Tømmerdal.

Miasto posiada dobre relacje z francuskim miastem Eu[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ålesund Kommune – Det du trenger for å lære mer om Ålesund

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Gminy Norwegii):
Na podstawie artykułu: "Ålesund" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy