Ísafjörður


Na mapach: 66°04′33″N 23°07′36″W/66,075833 -23,126667

Ísafjörður w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Ísafjörður – miasto w północno-zachodniej Islandii, nad fiordem Skutulsfjörður, stanowiącym część fiordu Ísafjarðardjúp, wchodzącym w skład regionu na Fiordów Zachodnich. Najstarsza część miasta położona jest na mierzei wcinającej się w wody fiordu. Ísafjörður otoczone jest szczytami górskimi sięgającymi 600-700 m n.p.m. Miasto stanowi siedzibę gminy Ísafjarðarbær[1]. Na początku 2018 roku zamieszkiwało je 2,6 tys. osób[2]. Stanowi główny ośrodek miejski i administracyjny regionu Vestfirðir - największy pod względem liczby ludności.

Do miasta można dotrzeć drogą nr 61, główną trasę drogową środkowej części Fiordów Zachodnich. Łączy ona położone w okolicy mniejsze miejscowości: Súðavík, Hnífsdalur i Bolungarvík. Na zachód od miasta rozciąga się dolina Tungudalur, którą prowadzi droga nr 60, która przebiega dalej tunelami, łącząc z pozostałymi miejscowościami gminy Ísafjarðarbær: Suðureyri i Flateyri, a także dalej na południu Þingeyri.

Jedna z ulic w Ísafjörður

Kościół oraz osada rybacka i handlowa w Ísafjörður znane są już od XVI wieku. Przekształcenie osady w miasto nastąpił w XIX wieku, głównie dzięki rosnącej produkcji ryb solonych - wtedy też w 1866 otrzymało prawa miejskie. Rybołówstwo i przemysł rybny, a w ostatnich latach turystyka, stanowią podstawę rozwoju miasta[3]. Znajdują się tu jedne z najstarszych domów w Islandii (zbudowane w XVIII w.), w jednym z nich mieści się Muzeum Dziedzictwa Fiordów Zachodnich. Budynki te mieszczą się w najstarszej dzielnicy miasta, zwanej Neðstikaupstaður[4]. Współcześnie miasto znane jest z festiwali muzycznych: Aldrei fór ég suður oraz Við Djúpið[3].

W mieście urodził się Ólafur Ragnar Grímsson - były prezydent Islandii.

Przypisy | edytuj kod

  1. Map Viewer (ang.). National Land Survey of Iceland. [dostęp 2018-11-11].
  2. Municipalities and urban nuclei (ang.). Hagstofa Íslands. [dostęp 2018-11-11].
  3. a b Ísafjörður (ang.). Visit Westfjords. [dostęp 2018-11-11].
  4. The Westfjord Heritage Museum (ang.). Visit Westfjords. [dostęp 2018-11-11].
Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Ísafjörður" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy