Örnsköldsvik


Na mapach: 63°17′N 18°44′E/63,283333 18,733333

Örnsköldsvik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ulica Szpitalna

Örnsköldsvik – miasto w północnej Szwecji, położone na wschodnim wybrzeżu kraju, nad Zatoką Botnicką; stolica regionu Västernorrland i siedziba gminy Örnsköldsvik. Jedno z najważniejszych miast Norrlandii, liczy 28 617 mieszkańców[2]. (2005), siódme pod względem ludności w regionie. Miasto nazywane jest często w skrócie Ö-vik.

Panorama Örnsköldsviku

Spis treści

Historia | edytuj kod

Örnsköldsvik został założony jako osada w 1842, prawa miejskie otrzymał dopiero w 1894. Nazwa miasta pochodzi od wojewody Pera Abrahama Örnskölda i jest jednym z nielicznych miast w Szwecji, które bierze nazwę od osoby cywilnej (nie-królewskiej). Örnsköldsvik położony jest w krainie historycznej Ångermanland, na obszarze tzw. Wysokiego Wybrzeża (Höga Kusten).

Przemysł | edytuj kod

Örnsköldsvik jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. Najlepiej rozwinięty jest przemysł chemiczny, celulozowo-papierniczy, maszynowy i metalowy. W mieście i gminie czynnych jest około 2500 przedsiębiorstw.

Sport i rekreacja | edytuj kod

W Örnsköldsviku znajduje się największy aquapark w Szwecji – Paradisbadet. W mieście znajduje się ciekawa skocznia narciarska Paradiskullen. Miejsce, gdzie skoczkowie hamują po skoku położone jest nad jezdnią i torami kolejowymi, na swojego rodzaju wiadukcie.

W Örnsköldsviku swoją siedzibę ma drużyna hokejowa MODO Hockey. Z miasta pochodzą znani hokeiści: Peter Forsberg, Markus Näslund, Daniel Sedin, Henrik Sedin i Victor Hedman.

Komunikacja | edytuj kod

Przez miasto przebiega międzynarodowa droga transeuropejska E4. 24 km na północ od miasta, w miejscowości Gideå, leży port lotniczy Örnsköldsvik (ESNO / OER), mające dzienne połączenia ze Sztokholmem. W 2010 roku Örnsköldsvik uzyskał połączenie z Umeå nową, szybką linią kolejową Botniabanan.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Statistiska tätorter 2018; befolkning, landareal, befolkningstäthet (szw.). Statistikmyndigheten SCB, 2020-03-20. [dostęp 2020-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-03-24)].
  2. – Szwedzki Urząd Statystyczny SCB (szw.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (urban area in Sweden):
Na podstawie artykułu: "Örnsköldsvik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy