Ćwiczenie taktyczne z wojskami


Ćwiczenie taktyczne z wojskami w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ćwiczenia z wojskami - to najwyższa forma praktycznego szkolenia dowództw, sztabów i wojsk, w ramach której ćwiczący, dążąc do wykonania określonego zadania bojowego, na tle umownej sytuacji taktycznej, uczą się rozwiązywania problemów z zakresu przygotowania walki.

W czasie ćwiczeń z wojskami pogłębieniu ulegają umiejętności dowództw w planowaniu, organizowaniu i dowodzeniu podległymi wojskami oraz sprawdzeniu tych umiejętności w oparciu o realnie działające wojska. Szkolenie skupia się na przygotowaniu wszystkich komponentów do działania w różnych środowiskach pola walki. Ćwiczenia tego typu są prowadzone w warunkach polowych z rozwiniętym mobilnym i mobilno−stacjonarnym systemem dowodzenia. Strategiczne i operacyjne organy dowodzenia zaangażowane w ćwiczeniu mogą również realizować zadania w oparciu o stacjonarne stanowiska dowodzenia[1][2].

Spis treści

Charakterystyka ćwiczeń | edytuj kod

  • Celem ćwiczeń jest zgrywanie działania dowództw, sztabów z działaniem wojsk w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistej walki oraz wyrabianie właściwych umiejętności i nawyków, które są niezbędne w walce.
  • Istota ćwiczeń polega na tym, że oprócz ćwiczących dowództw powinny brać w nich udział wyznaczone oddziały, pododdziały oraz stosownie do ćwiczącego szczebla dowodzenia pododdziały rodzajów wojsk i logistyki w składzie umożliwiającym osiągnięcie założonych celów ćwiczenia. Dla zwiększenia realizmu ćwiczenia, działania nie ćwiczących dowództw, sił przełożonego i sąsiadów, powinny być podgrywane, zaś działania przeciwnika pozorowane przez pododdziały /grupy/ pozoracji.
  • Treścią ćwiczeń jest wykonywanie przez pododdziały rzeczywistych przemieszczeń i manewrów w toku walki, efektywne wykorzystywanie systemów rozpoznania, dowodzenia i ognia, planowanie i prowadzenie ognia, działań logistycznych i zabezpieczenia bojowego, a także tworzenie elementów infrastruktury inżynieryjnej.
  • Przebieg: ćwiczenie taktyczne z wojskami rozpoczyna się z zasady od sprawdzenia sposobu przemieszczenia i rozmieszczenia wojsk w rejonach alarmowych lub wyjściowych (ćwiczenia).

Prowadzenie ćwiczeń z wojskami | edytuj kod

Ćwiczenie taktyczne z wojskami rozpoczyna się od sprawdzenia sposobu przemieszczenia i rozmieszczenia wojsk w rejonach alarmowych lub wyjściowych. Kierownictwo ćwiczenia przybywa do ćwiczących bezpośrednio przed rozpoczęciem ćwiczenia lub do rejonów wyjściowych. Sytuacja wyjściowa (założenia) na pierwszy dzień ćwiczenia wręczane są ćwiczącym po osiągnięciu tych rejonów. Kierownictwo kontroluje sposób realizacji przedsięwzięć dowodzenia wojskami, stan wyszkolenia oraz przygotowania sprzętu bojowego i zorganizowania działań bojowych[1].

Kierowanie ćwiczeniem w dynamice walki polega na zapewnieniu rozwoju sytuacji taktycznej, kontroli obiegu informacji oraz reakcji ćwiczących na zachodzące w niej zmiany. Decyzje słuszne nagradza się przyznawaniem powodzenia ćwiczącym, a błędne karami taktycznymi. Tworzenie kolejnych sytuacji powinno wynikać z aktualnego położenia elementów ugrupowania bojowego ćwiczących i uzyskanych przez nich wiadomości. Informacje przekazuje się drogą odpowiadającą ćwiczącemu szczeblowi dowodzenia. Istotną rolę w rozgrywaniu poszczególnych sytuacji spełniają rozjemcy terenowi i grupy pozoracji. Wpływają oni na przebieg działań bojowych poprzez określenie położenia wojsk, strat w stanie osobowym i sprzęcie, a także odpowiednie pozorowanie środków walki i obiektów przeciwnika oraz rejonów skażeń. Z powyższego powinny wynikać decyzje ćwiczących o dalszym prowadzeniu działań[3].

Ćwiczenie taktyczne z wojskami może przybrać formę ćwiczenia taktycznego ze strzelaniem[a]. Są one najbardziej realistyczną formą szkolenia dowództw i wojsk w praktycznym dowodzeniu i kierowaniu ogniem, a właściwie rażeniem wszystkich środków rażenia w czasie przygotowania i prowadzenia walki[3].

 Osobny artykuł: Ćwiczenie taktyczne ze strzelaniem.

W tym przypadku, oprócz osoby funkcyjnej odpowiedzialnej za sprawy taktyczne i ogniowe wyznacza się rozjemców ogniowych. Opracowuje się schemat sytuacji tarczowej zawierający rozmieszczenie figur bojowych.
Strzelanie podczas ćwiczenia taktycznego stanowić powinno odrębny element organizacyjny. Jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo oraz niezakłócanie dynamiki ćwiczenia[4].

Uwagi | edytuj kod

  1. W dokumentach normatywnych występuje pewna niekonsekwencja. Używany jest zarówno termin ćwiczenia taktyczne ze strzelaniem jak i np ćwiczenie taktyczne kompanii ze strzelaniem amunicją bojową[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Leśniewski 2012 ↓, s. 150.
  2. Laprus (red.) 1979 ↓, s. 81.
  3. a b Leśniewski 2012 ↓, s. 152.
  4. a b Leśniewski 2012 ↓, s. 153.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ćwiczenie taktyczne z wojskami" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy