Čiovo


Na mapach: 43°29′59″N 16°17′15″E/43,499722 16,287500

Čiovo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Południowe wybrzeże wyspy Čiovo, klasztor Gospa Prizidnica

Čiovo (dawniej Boa lub Bua) - wyspa o powierzchni 28,13 km² i linii brzegowej wynoszącej 46,66 km[1]. Położona na zachód od Splitu, połączona od XV wieku ze stałym lądem podnoszonym mostem z miastem Trogir. W okresie letnim średnia maksymalna temperatura wynosi +30°C, minimalna +20 °C, zimą często przekracza +15 °C. Wyspa nie posiada cieków ani źródeł wody. Na wyspie znajduje się wiele zatok. Największa z nich - zatoka Saldun jest zamknięta z trzech stron. Na Čiovie znajduje się sporo zabytków, m.in. dominikański klasztor św. Krzyża, klasztor św. Antoniego, kościół św. Jakuba oraz najstarszy Najświętszej Marii Panny, położony w pobliżu morza.

Miasteczka na wyspie:

Historia | edytuj kod

Pierwotna nazwa Bua wywodziła się prawdopodobnie z Iliri. W średniowieczu, na wyspie Čiovo pojawiło się kilka wsi i osad. Prawdopodobnie była ona miejscem wypędzeń i schronienia dla osób chorych na trąd. Pozostałości wczesno-romańskiego Kościoła św. Piotra zostały znalezione w pobliżu Slatine, w zatoce Supetar. Następnie zabezpieczono średniowieczny kościół św. Maurycego (Sv. Mavro) w Žednie, a później wczesno-romański klasztor Matki Boskiej nad wybrzeżem (Gospa kraj mora).

W XV w. liczba mieszkańców wyspy znacznie się powiększyła wraz z przybyciem tu ludności zmuszonej do ucieczki przed tureckimi najeźdźcami, którzy osiedlając się również w Trogirze zaczęli z biegiem lat rozszerzać obszary podmiejskie na wyspę.

Widok na wyspę od Trogiru

Obecna nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy wschodniego przylądka wyspy – Caput Jovis, jednak nie ma informacji kiedy została zmieniona.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Coastline Lenghts and Areas of Islands in the Croatian Part of the Adriatic Sea Determined from the Topographic Maps at the Scale of 1:25 000 (ang.). s. 12. [dostęp 2010-11-13].
Na podstawie artykułu: "Čiovo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy