Črmeľ


Črmeľ w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Črmeľ – duży potok w dorzeczu Hornadu we wschodniej Słowacji. Cały tok w granicach powiatu Koszyce I. Większa część toku na terenie Rudaw Słowackich, gdzie jego dolina wyznacza granicę między Górami Wołowskimi i pasmem Čiernej hory. Dolny bieg na terenie Kotliny Koszyckiej. Długość 15,7 km.

Źródła na wysokości ok. 690 m n.p.m. na południowo-zachodnich stokach szczytu Vysoký vrch (851 m n.p.m.) w grupie Pokryw w pasmie Čiernej hory. Spływa generalnie w kierunku południowym, następnie południowo-wschodnim i w końcu wschodnim głęboką Doliną Črmeľską. Na północnym skraju Koszyc w dzielnicy Podhradová opuszcza góry, po czym na wysokości 208 m n.p.m. wpada – jako dopływ prawobrzeżny – do Hornadu.

Pierwotnie końcowy odcinek toku jako młynówka (słow. Mlynský náhon) długości ok. 5 km prowadził przez środek miasta, m.in. przez sam jego rynek. Obecnie fragment ten płynie przez koszyckie Stare Miasto podziemnym kanałem na południe – południowy wschód i uchodzi do Hornadu w koszyckiej dzielnicy Juh.

Bibliografia | edytuj kod

  • Ďurček Jozef a kolektív: Slovenské rudohorie. Volovské vrchy a Čierna hora. Turistický sprievodca ČSSR č. 30, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1988;
  • Volovské vrchy - Košice, Turistická mapa 1:50 000, 3 wydanie, wyd. VKÚ Harmanec 2005, ​ISBN 80-8042-317-2​.
Na podstawie artykułu: "Črmeľ" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy