ČsŠK Użhorod


ČsŠK Użhorod w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ČsŠK Użhorod – nieistniejący już czechosłowacki klub piłkarski z siedzibą w Użhorodzie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Klub został założony w 1920 jako Užhorodský Československý Športový Klub (Użgorodzki Czechosłowacki Sportowy Klub) założony przez wojskowych stacjonujących w Użhorodzie[1].

Po zakończeniu I wojny światowej Zakarpacie zostało przydzielone do Czechosłowacji i zgodnie z instrukcjami Związku Piłki Nożnej Czechosłowacji w 1920 roku zostały utworzone dwie żupy - "słowiańska" (drużyny piłkarskie narodowości czeskiej i słowackiej) oraz "podkarpacka" (Karpataijai Lobdoruho kerület) (węgierskie drużyny). Rozgrywki w każdej z zup odbywały się niezależnie.

Od początku rozgrywek mistrzostw Słowacji ČsŠK Użhorod był jednym z najlepszych klubów w żupie słowiańskiej, w okresie 1921-1938 osiem razy zdobył mistrzostwo Zakarpacia.

W 1934 roku został reorganizowany system rozgrywek w całym kraju, połączone w jedyne mistrzostwa Czechosłowacji. Najlepsze kluby piłkarskie zostały podzielone na 5 dywizji: średnioczeska, prowincji czeskiej, morawsko-śląska, słowacko-podkarpacka oraz związku niemieckiego. Jak widać, system rozgrywek piłkarskich w Czechosłowacji prowadzony był z podziałem na narodowość. Dywizja słowacka została podzielona na dwie grupy - zachodnia (drużyny zachodniej i środkowej Słowacji) i Wschodniej (wschodnia Słowacja i Zakarpacie). Na podstawie dotychczasowych wyników sportowych do dywizji wschodniej słowacko-podkarpackiej zostały przydzielone dwa silniejsze słowiańskie kluby (Ruś Użhorod i ČsŠK Użhorod) i dwa węgierskie kluby, które zajęli dwa pierwsze miejsca w swoich mistrzostwach (MSE Mukaczewo i Beregszászi FTC). Później do nich dołączył i Ungvári AC[2].

Po upadku Czechosłowacji w marcu 1939 roku Podkarpacie okazało się pod panowaniem Węgier. Czechosłowacki klub został rozformowany.

Osiągnięcia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Закарпатський футбол: від непереможної "Русі" до "української Бразилії" - Історія - Український тиждень, Тиждень.ua
  2. Історія - Narod.ru

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "ČsŠK Użhorod" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy