Ędward Ącki


Ędward Ącki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ędward Ącki podczas wiecu w Warszawie, listopad 2008 Ędward Ącki, happening w kuluarach Sejmu w trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu VI kadencji, 5 listopada 2007

Ędward Ącki – fikcyjna postać wymyślona i wykreowana przez Szymona Majewskiego – polityk, założyciel fikcyjnej partii „ĘĄ – Szczerzy do bólu”. Jego asystentami są Ągelika Radziwił (grana przez parodystkę Aldonę Jankowską) i Ądrzej Chłodek (Michał Zieliński). Ędward Ącki zadebiutował w mediach, gdy na rogu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej w Warszawie odsłonił billboard wyborczy swojej partii.

Kolejne akty działalności Ąckiego prezentowane były w Szymon Majewski Show. 13 października 2007 zorganizował wiec partyjny Wielkie pranie brudów pod Pałacem Kultury w Warszawie, pod hasłem Wypierzmy lepszą Polskę[1]. W spotkaniu wzięli udział Ewelina Flinta, Edyta Górniak, Michał Wiśniewski, Anna Świątczak, Marcin Meller, Kinga Rusin, Kazimiera Szczuka i Ivan Komarenko, który jest też wykonawcą hymnu partii. Ącki gościł w programach, takich jak Dzień dobry TVN i Studio Złote Tarasy. Do zasilenia szeregów partii najpierw zapraszał Andrzeja Leppera i Tadeusza Cymańskiego, a także Zbigniewa Wassermana, Ryszarda Kalisza, Leszka Millera i Bronisława Komorowskiego – na antenie programu Kawa na ławę[2].

Ędward Ącki został laureatem Świrów 2008 w kategorii „Osobowość TV”[3]. Wyróżnienie w tej samej kategorii odebrał także w kolejnym roku[4].

Po sukcesie medialnym - między innymi dzięki Gazecie Wyborczej, która przez dwa dni dodawała jego plakat wyborczy do gazety - dokonał przemarszu przez Złote Tarasy. Odwiedził też polskie lotnisko, witając Polaków wracających z Irlandii i rozdając im polską kiełbasę. W dzień pierwszego posiedzenia Sejmu Ącki zawitał do parlamentu, gdzie spotkał Nelly Rokitę, Zbigniewa Ziobrę, Jana Dziedziczaka, Antoniego Piechniczka i Marka Borowskiego.

Kolejnym miejscem odwiedzonym przez Majewskiego-Ąckiego była gala Oscar Fashion 2007. Wreszcie Ącki pojawił się na konferencji prasowej PZPN, gdzie zaproponował Michałowi Listkiewiczowi, by maskotka z jego wizerunkiem stała się oficjalną maskotką UEFA Euro 2012.

1 czerwca 2008 pojawił się na meczu charytatywnym fundacji TVN „Nie Jesteś Sam”: Sejm – Reporterzy TVN. W meczu tym wystąpił jako zawodnik obu drużyn.

Wziął udział w kręceniu teledysku Grupy OperacyjnejMieszko. W 2009 roku razem ze swoją matką i ciotką nagrał diss na Peję, Liroya oraz Tedego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ącki wyprał brudy. tvn24.pl, 2007-10-13. [dostęp 2010-05-22].
  2. Niespodziewany gość Kawy na ławę. szymon.plejada.pl, 2007-10-07. [dostęp 2011-08-31].
  3. Świry 2008 - lista nominacji i laureatów. swirlandia.pl. [dostęp 2016-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-22)].
  4. Ędward Ącki utrzymał pozycję Świra. tvn24.pl, 2009-04-19. [dostęp 2011-08-31].
Na podstawie artykułu: "Ędward Ącki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy