Łąkówka wspaniała


Łąkówka wspaniała w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łąkówka wspaniała (Neophema splendida) – gatunek australijskiego ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). W naturze występuje na suchych obszarach Australii Południowej. Mimo nietypowych wymagań (jako gatunek półpustynny nie znosi wilgoci) jest często spotykana w wielu prywatnych hodowlach w Europie. Uratowany od zagłady przez hodowców belgijskich i holenderskich[3].

Cechy gatunku 
Upierzenie obydwu płci jest dość podobne, z przewagą błękitu i zieleni, choć dymorfizm płciowy jest wyraźny. Samca wyróżnia szkarłatna plama na piersi oraz więcej koloru turkusowego na głowie. Poza tym, podobnie jak u samicy ma niebieskie zewnętrzne krawędzie skrzydeł, zielony grzbiet i wierzch ogona oraz żółty brzuch i spód sterówek. Barwy samicy są nieco mniej intensywne, a zieleń występuje również na piersi i na tyle głowy. Młode ptaki są podobne do samicy, tylko bardziej matowe. Hodowcy uzyskali też odmiany niebieskie i żółte, choć są one bardzo rzadkie[4].
Wymiary średnie 
Długość ciała: 18-21 cm
Biotop 
Zamieszkuje półpustynne tereny z nielicznymi drzewami oraz krzewami. Do gniazdowania potrzebuje dziupli bądź starych pni niższych drzew.
Odżywianie 
Łąkówka wspaniała odżywia się nasionami dzikich traw, które wyszukują na ziemi.
Rozród 
Samica składa zwykle 3-6 jaj[4], które następnie wysiaduje przez ok. 19 dni. Po opuszczeniu gniazda młode są jeszcze przez dłuższy czas dokarmiane przez rodziców.

Przypisy | edytuj kod

  1. Neophema splendida, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Neophema splendida. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. S.O.S i promień nadziei. W: Jan Sokołowski: Tajemnice Ptaków. Wyd. II. Warszawa: Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia", 1986, s. 156-157.
  4. a b red. Władysław Kermen: Ptaki ozdobne. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1985, s. 42-43. ISBN 83-09-00857-8.
Na podstawie artykułu: "Łąkówka wspaniała" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy