Łętownia (powiat leżajski)


Na mapach: 50°19′30″N 22°14′00″E/50,325000 22,233333

Łętownia (powiat leżajski) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łętowniawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Nowa Sarzyna[4].

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.

Spis treści

Części wsi | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Nie zachowały się żadne dokumenty datujące powstanie wsi. Ciekawostką jest fakt, iż zarówno Górno, jak i Łętownia wymienione są w akcie lokacyjnym Woli Zarczyckiej z 1578 roku. W 1655 podczas najazdu Szwedów miał miejsce pożar, w którym całkowicie został zniszczony zamek dziedziczki feudalnej tego terenu, Katarzyny Ulińskiej. Zamek ten znajdował się w najwyżej położonej części wsi - w miejscu, w którym obecnie znajduje się kościół i cmentarz parafialny. W dalszej części jest Padół, którego nazwa pochodzi od obniżającego się terenu oraz bagien, które tam się znajdowały. Na końcu wsi znajduje się Podbór, a nazwa pochodzi od dawnego sąsiedztwa skraju lasów dawnej Puszczy Sandomierskiej. W miarę rozrastania się wsi powstały też jej przysiółki: Gościniec, Babiarze, Krzywdy, Kuligi i Majdan[6]. Z imieniem właścicielki posiadłości związany jest kościół zbudowany pw. św. Katarzyny. Przed II wojną światową w Łętownię zamieszkiwała liczna grupa Żydów. Niedaleko cmentarza znajdowała się bożnica.

Kościół | edytuj kod

W 1602 roku właścicielka wsi Katarzyna Ulińska ufundowała kościół, w którym posługiwali duchowni z Rudnika. W 1684 roku pierwszym samodzielnym zarządcą został ks. Walenty Sokołowski. W 1719 roku z fundacji Sołtyków wybudowano murowany kościół, którego poświęcenia w 1742 roku dokonał bp Michał Kunicki. Na przełomie XIX i XX wieku kościół został przedłużony przez ks. Jana Skupnia. W 1928 roku dekretem bpa Anatola Nowaka została erygowana parafia pw. św. Katarzyny, a jej pierwszym proboszczem został ks. Wojciech Krysa. W 1932 roku kościół został poszerzony. W latach 1986-1989 podczas generalnego remontu dobudowano wieżę[7].

Do parafii przynależą: Łętownia, Wólka Łętowska, Gościniec i Babiarze.

Parafia w Łętowni należy do dekanatu Rudnik nad Sanem.


Gospodarka | edytuj kod

Mieszkańcy miejscowości zajmują się głównie wikliniarstwem, na terenie miejscowości znajduje się wiele zakładów skupujących i produkujących wyroby z wikliny. Jest też kilka firm budowlanych oraz handlowo-usługowych.

Szkolnictwo | edytuj kod

Na terenie miejscowości znajduje się przedszkole samorządowe oraz dwie szkoły podstawowe[8].

Sport | edytuj kod

W Łętowni działają trzy kluby sportowe:

 • Advit Łętownia – drużyna piłkarska występująca w A klasie okręgu Stalowa Wola
 • PUKS Arka – do niedawna prowadzono dwie sekcje, piłkarską oraz tenisa stołowego, obecnie w klubie działa tylko sekcja tenisa stołowego, w której to Arka odnosi sukcesy na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.
 • KS MAJDAN - drużyna piłkarska występująca w B klasie okręgu Stalowa Wola. Klub powstał w 2010 roku.

We wsi urodził się piłkarz Władysław Kuraś.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Portal polskawliczbach.pl
 2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2018-03-18].
 3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
 4. a b TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
 5. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 6. Rejestr TERYT, cżęści składowe Łętowni
 7. Parafia św. Katarzyny w Łętowni
 8. Strona gminy, lista szkół

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Łętownia (powiat leżajski)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy