Łańcuszek akropetalny


Łańcuszek akropetalny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Prosty łańcuszek akropetalny Alternaria sp.

Łańcuszek akropetalny – wytwarzany w procesie konidiogenezy u niektórych grzybów szereg połączonych z sobą zarodników konidialnych powstający w ten sposób, że zarodnik wytworzony na komórce konidiotwórczej sam staje się komórką konidiotwórczą dla następnego zarodnika. Powstają w ten sposób łańcuszki konidiów, które mogą być proste lub rozgałęzione (zazwyczaj)[1]. Takie łańcuszki akropetalne wytwarzają np. gatunki zaliczane do rodzaju Alternaria[2].

W łańcuszku akropetalnym najmłodsze konidia znajdują się na szczycie łańcuszka, najmłodsze u jego podstawy. Przeciwieństwem łańcuszka akropetalnego jest łańcuszek bazypetalny, w którym wszystkie konidia powstają z tej samej komórki konidiotwórczej. Wówczas najmłodsze konidia znajdują się u podstawy łańcuszka łańcuszka, najstarsze na jego szczycie[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b SelimS. Kryczyński SelimS., ZbigniewZ. Weber ZbigniewZ. (red.), Fitopatologia, t. 1. Podstawy fitopatologii, Poznań: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2010, s. 419, ISBN 978-83-09-01063-0 .
  2. Joanna Marcinkowska: Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii. Warszawa: PWRiL, 2012. ISBN 978-83-09-01048-7.
Na podstawie artykułu: "Łańcuszek akropetalny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy