Łabuny Wielkie


Na mapach: 53°34′17″N 20°38′28″E/53,571389 20,641111

Łabuny Wielkie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łabuny Wielkie[1] (Łabuny Duże, Łabudy Duże, Łabudy Wielkie) – jezioro w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie szczycieńskim, w gminie Jedwabno.

Spis treści

Dane | edytuj kod

Grupa jezior | edytuj kod

Jest to jedno z jezior usytuowanych na zachodniej granicy powiatu w dwóch równoległych rynnach ciągnących się z północy na południe. W jednej z nich jest jezioro Dłużek, w drugiej jeziora Łabuny Wielkie, Łabuny Małe, Czarne, Przyjamy, Kwiatkowo i Kociołek. Za wyjątniem małych leśnych oczek, wszystkie jeziora są odpływowe i znajdują się w zlewni rzeki Czarnej, która jest dopływem Omulwi. Na południu tej grupy przebiega drogą krajową nr 58, która m.in. łączy Szczytno i Nidzicę, natomiast wzdłuż jezior, z południa na północ ciągną się drogi gruntowe. Wszystkie jeziora położone są malowniczo w lesie.

Opis jeziora | edytuj kod

Jezioro owalne ułożone na osi północ - południe. Zbiornik schowany wśród lasu, brzeg zachodni wysoki, pozostałe łagodnie wzniesione. Około 2 km na południowy zachód leży Czarny Piec.

Dno muliste, miejscami piaszczyste, dostępność brzegów dobra. W jeziorze występują takie ryby jak: sieja, szczupak, leszcz. Jezioro odławiane sieciami przez kłusowników, mało zasobne w ryby. Woda czysta, dobra do kąpieli, jednak kąpielisk brak.

Dojazd ze Szczytna drogą krajową nr 58 w stronę Nidzicy, następnie po 1 km od wsi Dłużek zgodnie z drogowskazem w drogę utwardzoną w prawo do wsi Czarny Piec. Od wsi na północ wzdłuż jezior drogami gruntowymi.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych: Wykaz polskich hydronimów. s. 185.
Na podstawie artykułu: "Łabuny Wielkie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy