Łazienka


Łazienka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Przykładowa łazienka

Łazienka – pomieszczenie o charakterze sanitarnym, służące do wykonywania czynności związanych z utrzymaniem higieny osobistej, wymagających użycia wody. W łazience można się umyć, wykąpać, wziąć prysznic. Jest zwykle jednym z pomieszczeń wchodzących w skład lokalu mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, pokoju hotelowego, oraz stanowi niezbędny element każdego miejsca publicznego.

Spis treści

Program przestrzenny | edytuj kod

Prawo w Polsce | edytuj kod

Zgodnie z polskim prawem[1] w łazience w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych musi być możliwe usytuowanie wanny kąpielowej lub prysznica, umywalki, pralki i kosza na bieliznę. Do łazienek publicznych odnoszą się inne wymagania.

Łazienka w czasach PRL-u. Na ścianach typowe wówczas płytki "chmurka"

W czasach PRL dopuszczano znaczne ograniczenia w programie łazienki: bez umywalki – w małych mieszkaniach, z miejscem na pralkę w kuchni, ze wspólną łazienką na piętrze dla kilku lokali. Podobnie budowano domy czynszowe o małym standardzie na całym świecie.

Instalacje | edytuj kod

W urządzeniach łazienki powinna znajdować się ciepła i zimna woda. Pomieszczenie powinno być wentylowane: grawitacyjnie, lub w ściśle określonych przepisami przypadkach mechanicznie. Często łazienkę wyposaża się w grzejnik (zależnie od przepisów budowlanych).

Łazienka dla niepełnosprawnych | edytuj kod

Żeby łazienka mogła być uznana za przeznaczona dla niepełnosprawnych musi spełnić szereg wymogów, z których najważniejsze to :

  • tzw. strefa ruchu- czyli wystarczająca ilość miejsca do swobodnego manewrowania wózkiem
  • przystosowanie podstawowych urządzeń: umywalki, lustra, muszli klozetowej.
  • specjalne elementy: na rynku dostępne są specjalne elementy ułatwiające niepełnosprawnym korzystanie z łazienki jak siedziska pod natrysk, pochwyty, słupki itp.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. § 92 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065).
Pomieszczenia w domu

Kontrola autorytatywna (pokój):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Łazienka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy