Łoźnica (województwo zachodniopomorskie)


Na mapach: 53°41′33,4″N 14°52′36,8″E/53,692611 14,876889

Łoźnica (województwo zachodniopomorskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ruiny pałacu w Łoźnicy stan w 2003 r. stan w 2011 r. Stacja kolejowa

Łoźnica (do 1945 niem. Kantreck, daw. Kantrek, Marianowo, Łożnica) – wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Przybiernów.

W latach 1945-54 siedziba gminy Łożnica. Położona na skrzyżowaniu linii kolejowej Szczecin-Świnoujście z drogą Babigoszcz-Trzechel w odległości 5 km na wschód od Babigoszczy. Otoczona lasami Puszczy Goleniowskiej i przecięta rzeczką Gowienicą.

W miejscowości znajduje się przystanek kolejowy Łożnica leżący na linii kolejowej nr 401 Szczecin Dąbie – Świnoujście Port.

Historia | edytuj kod

Wieś należała niegdyś do biskupów kamieńskich i kapituły kamieńskiej.

Zabytki | edytuj kod

  • W środku wsi znajduje się jeden z największych w województwie zachodniopomorskim kościołów zbudowanych techniką ryglową.
 Osobny artykuł: Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Łoźnicy.
  • W południowej części wsi znajdują się ruiny jednopiętrowego pałacu z XVIII wieku, przebudowanego w XIX w. Na przełomie XIX i XX w. budowla wzbogaciła się o jednokondygnacyjne skrzydło zachodnie. Pałac sąsiaduje z zaniedbanym parkiem podworskim z aleja akacjową.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Łoźnica (województwo zachodniopomorskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy