Łożysko ślizgowe


Łożysko ślizgowe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łożysko ślizgowełożysko niemające ruchomych elementów pośredniczących. Czop wału lub inny obrotowy element jest umieszczony w cylindrycznej panewce z pasowaniem luźnym[1].

Łożyska ślizgowe dzielą się na[2][3]:

 • suche – niesmarowane lub smarowane okresowo. Panewki takich łożysk wykonane są ze stopów łożyskowych lub z tworzyw sztucznych, na przykład teflonu lub igliduru[4]. Używane są do połączeń słabo obciążonych i mniej odpowiedzialnych.
 • powietrzne – dystans między wałem a panewką utrzymywany jest przez poduszkę powietrzną wytworzoną przez sprężone powietrze dostarczane do panewki. Łożyska tego typu stosuje się w urządzeniach o dużych prędkościach obrotowych, w których na wałach występują niewielkie obciążenia.
 • olejowe – część korpusu łożyska wypełniona jest olejem. W czasie ruchu wału między powierzchnią wału a panewką tworzy się cienka warstwa oleju, która jest wystarczająca do podtrzymania wału.
  • hydrodynamiczne – w których film olejowy tworzy się samoczynnie wskutek zjawisk hydrodynamicznych powstających w szczelinie. Aby można było zastosować ten typ smarowania, w łożysku ślizgowym musi istnieć kieszeń smarna. Smarowaniem hydrodynamicznym jest smarowanie pierścieniem luźnym.
  • hydrostatyczne – w tego typu łożyskach dodatkowo do panewki dostarczany jest olej pod ciśnieniem.

Przypisy | edytuj kod

 1. AndrzejA. Rutkowski AndrzejA., Części maszyn, wyd. szóste, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, s. 212 .
 2. AndrzejA. Rutkowski AndrzejA., Części maszyn, wyd. szóste, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, s. 214 .
 3. Łożyska ślizgowe, 14 lipca 2015 .
 4. 30 lat łożysk ślizgowych iglidur – od tulei z tworzywa sztucznego do elementów maszyn high-tech, automatykab2b.pl [dostęp 2017-11-28] .
Na podstawie artykułu: "Łożysko ślizgowe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy