Łomna (województwo podkarpackie)


Na mapach: 49°38′10″N 22°29′53″E/49,636111 22,498056

Łomna (województwo podkarpackie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łomna (dawniej Łumna) - nieistniejąca osada w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Bircza[1][2]. Leży na terenie Pogórza Przemyskiego.

Łomna wspominana była w roku 1494 jako jedna z wsi wchodzących w skład klucza rybotyckiego.

W połowie XIX wieku właścicielami posiadłości tabularnej w Łumnej byli Antoni i Józef Tyszkowscy[3]. Ostatni właściciel, Paweł Tyszkowski na pocz. XX w. zapisał wieś Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

W 1921 r. Łomna liczyła 109 domów i 672 mieszkańców (625 wyznania gr-kat, 5 rz-kat, 42 mojżeszowego). We wsi była parafia greckokatolicka i drewniana cerkiew Zaśnięcia NMP w Łomnej, zbudowana w roku 1851, rozebrana w 1946. 31 lipca 1944 została zajęta przez wojska radzieckie[4].

Po II wojnie światowej wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni. Trzy domy z Łomnej zostały przeniesione do wsi Korzeniec, gdzie stoją do dziś. Opuszczoną wieś zarasta las.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa przemyskiego.

Do roku 1990 Łomna należała do kompleksu rządowego ośrodka wypoczynkowego Arłamów i była niedostępna. W miejscu dawnej wsi stoi tablica informacyjna, znajdują się tu obecnie zabudowania należące do Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Podczas wakacji odbywają się tutaj obozy wypoczynkowe dla dzieci z całej Polski oraz ze Słowacji i Ukrainy.

Od października 2004 r. w Łomnej istnieje "Las medialny", będący symbolem polsko - ukraińskiego pojednania. Posadzony on został przez kilkudziesięciu dziennikarzy z Polski i Ukrainy, którzy spotykają się tutaj co roku, by rozmawiać o współpracy i przyszłości.

Ścieżki dydaktyczne | edytuj kod

  • W miejscowości tej znajduje się ścieżka historyczno - przyrodniczo - dydaktyczna "Łomna" z miejscem na ognisko.

Przypisy | edytuj kod

  1. GUS. Wyszukiwarka TERYT
  2. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. Skorowidz wszystkich miejscowości położonych w królestwie Galicyi i Lodomeryi jakoteż w wielkim księstwie Krakowskiem i księstwie Bukowińskiem, pod względem politycznej i sądowej organizacyi kraju wraz z dokładnem oznaczeniem parafii, poczt i właścicieli tabularnych, ułożony porządkiem abecadłowym. Lwów: Karol Wild, 1855, s. 122.
  4. ВОВ-60 - Сводки

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Łomna (województwo podkarpackie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy