Łomnica (dopływ Dniestru)


Łomnica (dopływ Dniestru) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łomnica[1] (ukr. Лімниця Limnycia) – rzeka na Ukrainie, prawy dopływ Dniestru.

Długość - 122 km, powierzchnia dorzecza - 1580 km2. Wypływa ze zboczy góry Busztuł w Gorganach, przepływa przez rejony: rożniatowski, kałuski i halicki obwodu iwanofrankiwskiego.

Nad Łomnicą są położone m.in. Perehińsko i Kałusz.

Spis treści

Opis | edytuj kod

W górnym biegu jest górskim potokiem płynącym wąską doliną o urwistych brzegach, poniżej wsi Jasień dolina staje się asymetryczna, prawy brzeg staje się niski, lewy pozostaje stromy. W środkowym biegu dolina rzeczna ma przekrój trapezowaty o szerokości 4-7 km, w dolnym zwęża się do 2 km. Obszar zalewowy od środkowego biegu jest dwustronny, podłoże kamieniste. Od środkowego biegu miejscami nurt dzieli się na mniejsze ramiona tworząc kamieniste ostrowy, w najszerszym miejscu Łomnica ma szerokość ok. 60 metrów, głębokość do 2 metrów, spadek 9,4 m/km. Występuje zimowo-wiosenny przybór wód, w pozostałym okresie zależny od opadów atmosferycznych, zimą rzeka zamarza. W dolnym biegu przepływa przez Halicki Park Narodowy.

Obiekty hydrologiczne | edytuj kod

Na Łomnicy znajdują się dwa obiekty hydrotechniczne, jest to zapora w Osmołodzie wybudowana w latach 50. XX wieku i w pobliżu wsi Przewoziec wybudowana w 1904, przebudowana w 1925 oraz rozbudowana w 1940. Poza funkcją wyrównującą stan wody są wykorzystywane do hodowli ryb.

Dopływy | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Łomnica, Rafting Ukraine
  • Stanisław Szymborski "Dniestr z dopływami. Przewodnik dla turystów wodnych". Reprint wydania z 1935, Wyd. Rewasz 83-88908-03-0.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2013, s. 348. ISBN 978-83-254-1988-2.
Na podstawie artykułu: "Łomnica (dopływ Dniestru)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy