Łomnicki Kopiniak


Na mapach: 49°11′36,4″N 20°12′47,8″E/49,193444 20,213278

Łomnicki Kopiniak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łomnicki Kopiniak (słow. Lomnická stena[1]) – niewielka turnia w górnym fragmencie południowej grani Łomnicy w słowackiej części Tatr Wysokich. Na północy graniczy z Łomnickim Mniszkiem, od którego oddziela go Pośredni Łomnicki Karb, natomiast na południu od Łomnickiej Kopy jest oddzielony Niżnim Łomnickim Karbem. Łomnicki Kopiniak znajduje się mniej więcej w połowie między szczytem Łomnicy a Łomnicką Kopą[2].

Turnia jest wyłączona z ruchu turystycznego. Od strony wschodniej Łomnicki Kopiniak się nie wyróżnia, natomiast od zachodu opada wysoką ścianą z Czarnym Filarem, który jest jedną z najwybitniejszych formacji całej zachodniej ściany Łomnicy. Jest to prawy z dwóch filarów zachodniej ściany Łomnickiego Kopiniaka. Najdogodniejsze drogi dla taterników prowadzą na wierzchołek od wschodu z południowych stoków Łomnicy oraz północną granią z Pośredniego Łomnickiego Karbu. O wiele trudniejsze są drogi ścianą zachodnią ze Żlebu Téryego[2].

Pierwsze wejścia na Łomnickiego Kopiniaka miały miejsce przy okazji pierwszych przejść południowej grani Łomnicy[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2013-08-15].
  2. a b c Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXI. Klimkowa Przełęcz – Łomnicka Grań. Warszawa: Sport i Turystyka, 1977, s. 159–165.
Na podstawie artykułu: "Łomnicki Kopiniak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy