Łomonosow (miasto w Rosji)


Na mapach: 59°55′N 29°46′E/59,916667 29,766667

Łomonosow (miasto w Rosji) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łomonosow (ros.: Ломоно́сов), do 1948 r. Oranienbaum (ros.: Ораниенба́ум) – miasto w Rosji, znajdujące się pod administracyjną jurysdykcją Petersburga, leżące na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej. W mieście położony jest XVIII-wieczny park i kompleks pałacowy, który jako jedyny w okolicy starej stolicy rosyjskiej nie został zajęty przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Według danych z 2010 roku miasto zamieszkuje 42 505 ludzi[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Propozycja herbu Oranienbaumu z 1859 roku Oranienbaum, kompleks pałacowy

Pierwotna nazwa miasta, "Oranienbaum", znaczyła w dawnym języku niemieckim "drzewko pomarańczowe". Nazwą tą początkowo określano kompleks pałacowy, w którym znajdowała się między innymi cieplarnia z egzotycznymi roślinami.

Teren Oranienbaumu, na którym powstał kompleks pałacowo-parkowy, został podarowany przez cara Piotra I księciu Aleksandrowi Mienszykowowi. Wielki Pałac, zaprojektowany przez architektów Giovanniego Mario Fontanę i Johanna Gottfrieda Schädla, wybudowany został w latach 1710–1725 naprzeciwko Kronsztadu, w pobliżu carskiej rezydencji Peterhof. W 1743 r. Oranienbaum stał się letnią rezydencją wielkiego księcia Piotra Fiodorowicza, późniejszego cara Piotra III. Kompleks pałacowy wraz z zabytkowym centrum miasta znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Obecna nazwa miasta upamiętnia uczonego i poetę Michaiła Łomonosowa. W 1753 r. Łomonosow założył we wsi pod Oranienbaumem hutę szkła kolorowego.

W Oranienbaumie urodził się Igor Strawinski (1882–1971), kompozytor muzyki poważnej i pianista.

Transport | edytuj kod

Do Łomonosowa można dojechać kolejką podmiejską z petersburskiego Dworca Bałtyckiego do stacji Oranienbaum.

W północnej części Łomonosowa znajduje się port morski mający promowe połączenie z Kronsztadem.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Gks.ru: Численность населения России, федеральных округов, субъектов Российской Федерации, городских округов, муниципальных районов, городских и сельских поселений (ros.). [dostęp 2013-06-06].
Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Łomonosow (miasto w Rosji)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy