Łososina Dolna


Na mapach: 49°44′52″N 20°37′52″E/49,747778 20,631111

Łososina Dolna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łososina Dolnawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Jest siedzibą gminy Łososina Dolna. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Wieś liczy około 1500 mieszkańców (2013).

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Łososina Dolna leży przy ujściu Łososiny do Dunajca, na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Rożnowskiego, przy drodze krajowej nr 75.

Charakterystyka | edytuj kod

Łososina Dolna to wieś o charakterze rolniczo-sadowniczym. Swoją siedzibę mają tu bank spółdzielczy, zespół szkół oraz liczne placówki handlowe. We wsi działa także Klub Sportowy "Łosoś" (założony w 1975), występujący w małopolskiej IV lidze (Nowy Sącz-Tarnów).

Części wsi | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Lotnisko Zdjęcie z miejsca wypadku samolotu w roku 2011

Pierwotna nazwa parafii to Jakubkowice, gdyż Łososina to wieś należąca do tej parafii. Pierwsza wzmianka o niej pojawia się już w 1304.

W 1339 wieś otrzymała od królowej Jadwigi, wdowy po Władysławie Łokietku, prawa niemieckie. Jednocześnie królowa Jadwiga poleciła zbudować w Jakubkowicach kościół, uposażając go licznymi dobrami.

Wieś aż do 1945 była własnością kolejnych rodów szlacheckich. W latach 1470-1474 Jakubkowice stanowią własność klasztoru klarysek starosądeckich.

W 1846 Łososinę ogarnęła rzeź galicyjska, której przywódcą na tym terenie był żołnierz Wojciech Grzyb. Dzięki proboszczowi Franciszkowi Gabryelskiemu nie spalono kościoła, ale dwór w Łososinie i Łącznym nie uniknął rabunku.

1948 powstała Ochotnicza Straż Pożarna ,Która obecnie jest włączoną do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego i posiada samochody bojowe tj.GBARt 3/16 Volvo FL260,GCBM Man[4]

W okresie II wojny światowej na terenie gminy Łososina działała placówka partyzantki AK "Dolina".

1 stycznia 1970 zmieniono nazwę parafii na Łososina Dolna, podczas ujednolicania nazewnictwa państwowego. Tym samym zniknęła wieś o nazwie Jakubkowice, na terenie której znajdował się tylko kościół, plebania i szkoła.

W tutejszym kościele parafialnym jest zabytkowy pochodzący z XV w. obraz Matki Bożej Pocieszenia, przy którym znajdują się liczne wota. W latach 70. XX w. planowano na terenie Łososiny budowę zbiornika wodnego, a tym samym zalanie miejscowości. Jednak zaniechano tych planów.

W 1997 przez dolinę Łososiny przeszła fala powodziowa, niszcząc wiele dróg i domów.

Na terenie Łososiny Dolnej znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Podhalańskiego, będące kontynuacją przedwojennych tradycji lotniczych, kiedy na terenie góry Jodłowiec utworzono szkołę szybowcową.

W 2011 rozbił się tu samolot ultralekki, w którym zginęły 2 osoby.

Zabytki | edytuj kod


Kultura | edytuj kod

Kościół z Łososiny Dolnej, obecnie znajdujący się w Sądeckim Parku Etnograficznym

We wsi działa zespół pieśni i tańca "Jakubkowianie" oraz orkiestra parafialno–gminna.

Corocznie w maju na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego organizowane jest Święto Kwitnących Sadów. Jest to festyn ludowy, w trakcie którego prezentowany jest miejscowy dorobek kulturalny, tj. występy orkiestr, zespołów regionalnych, młodzieżowych oraz Kół Gospodyń Wiejskich. W czasie trwania festynu organizowane są także wystawy z zakresu sadownictwa, kwiaciarstwa, uprawy krzewów ozdobnych oraz działalności twórców ludowych. Organizowane są także pokazy lotnicze.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. s. według wyboru. [dostęp 2014–03–09].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
  4. OSP Łososina Dolna – Nowy Sącz 112, nowysacz112.pl [dostęp 2017-12-12]  (pol.).
  5. Dwór w Łososinie Dolnej - historia i opis
Na podstawie artykułu: "Łososina Dolna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy