Łostowice


Na mapach: 54°19′04″N 18°35′26″E/54,317833 18,590639

Łostowice w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 27 sty 2021. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Łostowice, zbiornik retencyjny „Wielkopolska”

Łostowice (kaszb. Łostòwicé, niem. Schönfeld) – osiedle Gdańska, położone na terenie dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, do 2010 wchodzące w skład dzielnicy Chełm i Gdańsk Południe.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Dawne nazwy: Włostowice (1334); Schonevelt (1356)[1]; Schonefeld (1402); Schenvelth (1598); Schönfeld, Szynfeld (1628)[2].

W 1356 Łostowice zostały nadane na prawie chełmińskim Rutgerowi von Ubechowi przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Winricha von Kniprode. W XV i XVI wieku wciąż były majątkiem rycerskim (m.in. w 1401 Stefana z Łostowic i jego brata Piotra z Dolaszewa, w 1452 Janka, w 1570 Czarlińskiego). Po śmierci Jacoba Fluggego, zarządcy majątku kościelnego kościoła NMPW, w latach 1478–80 3 łany ziemi otrzymał na swoje uposażenie ołtarz św. Anny w tym kościele. Prywatna wieś szlachecka położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie gdańskim województwa pomorskiego[3]. Od 1635 Łostowice były w posiadaniu gdańskiej rodziny mieszczańskiej Bauerów (Karl Ernst Bauer)[1].

Po wojnach napoleońskich w 1817 na Górze Luizy (u zbiegu ul. Niepołomickiej i ul. Kampinoskiej) został postawiony krzyż-pomnik poległym w 1813 dziewięciu oficerom Landwehry. W XIX wieku Łostowice były samodzielną gminą wiejską[1].

Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Łostowice. Łostowice zostały przyłączone do Gdańska w granice administracyjne miasta 1 stycznia 1973. Należą do okręgu historycznego Wyżyny[2].

Od początku 2000 roku tereny Łostowic są coraz chętniej zamieszkiwane za sprawą nowo budowanych bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych[1].

Na tzw. Górze Kozackiej (wzgl. Kozaczej Górze) została ustawiona stalowa wieża widokowa o wysokości 17 m (to jest 3 m ponad koroną drzew)[4].

Położenie | edytuj kod

Łostowice graniczą:

Komunikacja | edytuj kod

Dąb szypułkowy, pomnik przyrody przy ul. Niepołomickiej  Osobne artykuły: Tramwaje w GdańskuAutobusy miejskie w Gdańsku.

Linie Dzienne | edytuj kod

Na skraju Łostowic istnieje pętla tramwajowa wraz z węzłem przesiadkowym Park&Ride[5].

Linie Nocne | edytuj kod

N1: JaworzniakówZakoniczyn – Świetokrzyska - Małomiejska - Trakt św. Wojciecha - Dworzec Główny – Grunwaldzka - Hallera - al. Rzeczypospolitej - Chłopska - Oliwa Pętla Tramwajowa - Spacerowa - Osowa PKP (w dni wolne od pracy wybrane kursy przez Sopot)

N13: OlimpijskaKampinoska – Havla - Witosa - Armii Krajowej - Dworzec Główny – Zwycięstwa - Grunwaldzka - Wita Stwosza - Bażyńskiego - Kołobrzeska - Przymorze Wielkie – Czerwony Dwór - Gospody - Żabianka SKM

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Gedanopedia ŁOSTOWICE
  2. a b Jednostki morfogenetyczne Gdańska
  3. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w. : rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955, s. 90.
  4. Stąd widać osiedla mieszkalne
  5. Problemy z szynami na nowej trasie
Na podstawie artykułu: "Łostowice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy