Łucjan Kops


Łucjan Kops w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Łucjana Kopsa na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie

Łucjan Kops (ur. 22 grudnia 1924 we Lwowie, zm. 19 maja 2015 w Montrealu) – polski naukowiec, profesor McGill University w Montrealu[1].

Życiorys | edytuj kod

Urodzony w rodzinie żydowskiej, jako syn adwokata Wincentego Kopsa i Marii z domu Kreisberg. Podczas II wojny światowej był ukrywany przez Marię Kreisberg z domu Majewską, żonę Józefa Kreisberga – kuzyna swojej matki. Dzięki jej staraniom uniknął deportacji do obozu pracy i ukrywał się w Drohobyczu posługując dokumentami na nazwisko swojego gimnazjalnego kolegi Adama Komersa[2].

Po zakończeniu wojny wraz z ocalonymi członkami rodziny przeprowadził się do Krakowa. W 1948 rozpoczął studia na Wydziale Komunikacji Wydziałów Politechnicznych Akademii Górniczo-Hutniczej, początkowo na oddziale Lotniczym, a gdy ten przeniesiono w 1949 na Politechnikę Warszawską, na oddziale Pojazdów Mechanicznych i Ciągników. Po trzecim roku studiów odbył obowiązkową półroczną praktykę przeddyplomową w Fabryce Samochodów Ciężarowych „Star” w Starachowicach. W latach 1952-1954 odbył studia magisterskie w zakresie Technologii Budowy Maszyn na Wydziale Mechanicznym AGH. W ramach prac Koła Naukowego Wydziału Mechanicznego, którego był przewodniczącym wraz z Michałem Życzkowskim rozpoczął wydawanie Biuletynu naukowo-technicznego. Po ukończeniu studiów pracował jako wykładowca akademicki w Polsce i Kanadzie.

Zmarł w Montrealu. Pochowany został 8 czerwca 2015 na nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej w Krakowie[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Łucjan Kops, nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 2015-06-05]  (pol.).
  2. Kreisberg Maria, sprawiedliwi.org.pl [dostęp 2015-06-05]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Łucjan Kops" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy