Łukasz Nowicki


Łukasz Nowicki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łukasz Nowicki (ur. 6 lipca 1973 w Krakowie[1]) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, lektor, dziennikarz i prezenter telewizyjny, ambasador dobrej woli UNICEF.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wczesne lata | edytuj kod

Jest synem aktora Jana Nowickiego i lekkoatletki Barbary Janiszewskiej-Sobotty. Ukończył krakowską PWST w 1998. Otrzymał wówczas wyróżnienie za rolę w Trzech siostrach Antona Czechowa – spektaklu dyplomowym PWST w Krakowie na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Kariera | edytuj kod

W 2000 zadebiutował w Teatrze Ateneum w Warszawie w roli Mariana Walczaka vel Leszczuka w Opętanych Witolda Gombrowicza w reż. Andrzeja Pawłowskiego. Od tego czasu jest związany z tym teatrem.

Od stycznia 2010 prowadzi poranny program TVP2 Pytanie na śniadanie. Od marca 2011 prowadzi teleturniej TVP2 Postaw na milion, który od 21 września 2019 emitowany jest w TVP1.

Życie prywatne | edytuj kod

Jego żoną była piosenkarka Halina Młynkowa, z którą ma syna Piotra. Rozwiedli się w 2012 roku. Od 2016 roku jego żoną jest Olga Paszkowska, z którą pobrał się na Bali[2]. W styczniu 2018 urodziła się ich córka Józefina.

Jest członkiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego[3]. W 2014 roku przeszedł fragment szlaku pielgrzymkowego Camino del Norte z Aviles do Santiago de Compostela.

Filmografia | edytuj kod

Polski dubbing | edytuj kod

W RMF FM czytał m.in. „Ostatni transfer” i „Zabić Zenona Zmyłera”. Użycza głosu w reklamach, m.in.: E. Wedel i Schwarzkopf Taft, oraz w dżinglach informacyjnych, m.in. w Radiu Zet, Antyradiu, RDC i TVP1 (głosem TVP1 jest związany od 1999 roku).

Przypisy | edytuj kod

  1. Łukasz Nowicki w bazie filmpolski.pl. filmpolski.pl. [dostęp 2011-04-12].
  2. BeataB. Biały BeataB., Interia, 29 lipca 2015 [dostęp 2017-12-27] .
  3. Halina Mlynkova i Łukasz Nowicki; wywiad w portalu www.kobieta.pl

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Łukasz Nowicki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy