Łupek gruzełkowy


Łupek gruzełkowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łupek gruzełkowyskała metamorficzna[1] powstająca w strefie kontaktowej intruzji magmowej pod wpływem silnego podgrzania skał otaczających intruzję. Tworzy się w pewnym oddaleniu od kontaktu z intruzją, w temperaturach niższych od tych, w których powstają łupki plamiste [2]. Odznacza się gęstą łupkowatością, zwykle bez zaburzeń tektonicznych (fałdów). Cechą wyróżniającą jest doskonała oddzielność, dzięki której skała dzieli się na cienkie płytki. Zwykle występuje z innymi skałami tworzącymi się w warunkach facji hornfelsowej, reprezentowanymi przede wszystkim przez: hornfelsy, łupki hornfelsowe, a także łupki plamiste. Czasami bywał wykorzystywany jako materiał do pokryć dachowych. Ze względu na zastosowanie niektóre odmiany zaliczane są do łupków dachówkowych

Występowanie | edytuj kod

W Polsce łupki gruzełkowe występują lokalnie w północnej osłonie granitoidów karkonoskich w Górach Izerskich oraz w osłonie granitoidów strzegomskich [3] w okolicach Bartoszówka na Dolnym Śląsku.

Literatura | edytuj kod

  • W. Ryka i A. Maliszewska. Słownik petrograficzny. Wydawnictwa Geologiczne. Warszawa, 1991. ​ISBN 83-220-0406-0
  • Bolewski A., Parachoniak W., Petrografia, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa, 1982, ​ISBN 83-220-0173-8
  • Kozłowski K., Żaba J., Fediuk F.,Petrologia skał metamorficznych, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, 1986

Przypisy | edytuj kod

  1. Leksykon-skały metamorficzne
  2. JerzyJ. Żaba JerzyJ., Ilustrowany słownik skał i minerałów, Katowice: Wyd. Videograf II, 2003, ISBN 83-7183-174-9, OCLC 749479172 .
  3. Granit strzegomski
Na podstawie artykułu: "Łupek gruzełkowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy