Łysa Góra (Pogórze Bukowskie)


Na mapach: 49°29′05″N 22°17′07″E/49,484722 22,285278

Łysa Góra (Pogórze Bukowskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Łysa Góra w Wielopolu na austro-węgierskiej mapie wojskowej z 1877 r. Wysokość góry względem poziomu morza obliczona na podstawie wskazań mareografu dla Morza Adriatyckiego w Trieście. Skala 1:75 000[1]

Łysa Góra (420,0 m n.p.m.) – wzniesienie na Pogórzu Bukowskim, nad lewym brzegiem Sanu na terenie Wielopola, niedaleko wsi Wola Postołowa.

Według Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju TERYT Łysa Góra stanowi jedną z "integralnych części miejscowości" Zagórz[2].

W sensie geograficznym Łysa Góra znajduje się przy granicy Pogórza Bukowskiego i Gór Sanocko-Turczańskich; granica biegnie pobliską rzeką San.

Na szczycie ustawiony w latach 60. XX w. betonowy tripod wyznaczający geograficzny wierzchołek góry, pod nim granitowy punkt geodezyjny.

Punkt widokowy na Sanok i Góry Słonne. Po przeciwległej stronie Lesko i masyw Czulni, zasłonięty jednak przez pobliski las.

Obecnie szczyt góry jest częściowo pokryty lasem, choć w przeszłości góra była całkowita bezleśna. Południowe, wschodnie i północne stoki góry pokrywa las jodłowy z domieszką buka, lipy oraz jaworu. Na obrzeżach lasu występuje także brzoza, sosna, modrzew oraz grab.

W bezpośrednim sąsiedztwie szczytu wzgórza, na nasłonecznionym północno-wschodnim zboczu pozostałości dawnej zagrody; pozostał zdziczały sad, resztki podmurówki domu oraz zasypana studnia. Obok rośnie ponad stuletni dąb.

Północno-zachodnie stoki wzgórza pokrywają łąki oraz grunty orne tworząc wielką, śródleśną polaną. W odległości około 300 m od szczytu wzgórza stoją dwa samotne domy tworzące przysiółek Wielopola - Zagronie.

Od zachodu nieużytkowane od wielu lat pola dawnej bacówki zaczyna porastać samoistnie młodnik sosnowy i jałowiec. Znajduje się tam również obszar źródliskowy potoku Orniszkowy płynącego koło dworu w Wielopolu, zasilającego wodą stawy i uchodzącego do Osławy w dolnym końcu wsi.

Najbliższą okolicę Łysej Góry cechuje specyficzny, suchy, niemal bezwietrzny, ciepły mikroklimat.

W pobliskim lesie od strony drogi biegnącej wododziałem rzek Osławy i Sanu widoczne ślady niemieckich okopów z czasów II wojny światowej.

W latach 1939 - 1941 na przepływającym kilkadziesiąt metrów stąd Sanie, przebiegała granica niemiecko-sowiecka.

Przypisy | edytuj kod

  1. Übersichtsblatt der Spezialkarte der österreichisch-ungarischen Monarchie 1:75.000 und der im Maßstabe 1:75.000 vorhandenen Auslandsblätter
  2. Główny Urząd Statystyczny, www.stat.gov.pl [dostęp 2017-11-28]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Łysa Góra (Pogórze Bukowskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy