Ōita


Na mapach: 33°14′00″N 131°36′24″E/33,233333 131,606667

Ōita w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ōita (jap. 大分市 Ōita-shi) – miasto portowe położone w Japonii, na wyspie Kiusiu, ośrodek administracyjny prefektury Ōita.

Miasto leży w północno-wschodniej części wyspy Kiusiu, nad zatoką Beppu (Morze Japońskie). W mieście znajduje się port handlowy i pasażerski; Ōita posiada także port lotniczy.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Ōita

Obszar miasta Ōita jest historycznie znany jako Funai (jap. 府内), stolica Bungo (jap. 豊后).

W okresie Sengoku (XV–XVI w.) potężny klan Ōtomo miał swoją siedzibę w Funai; obszar prosperował jako kluczowy port wymiany handlowej z Portugalią i chińską dynastią Ming. Sōrin Ōtomo, znany chrześcijański daimyō, był pierwszym, który zaczął szerzyć na tych terenach kulturę zachodnią. Funai było pierwszym miastem, w którym wybudowano szpital wzorowany na zachodnich i utworzono pierwszy japoński chór.

Gospodarka | edytuj kod

W latach 1960 i 1970 wzdłuż wybrzeża zatoki Beppu powstał okręg przemysłowy. Wśród zakładów powstałych w okręgu były firmy Nippon Steel i Shōwa Denkō.

W latach 70. XX wieku firmy Toshiba i Canon wybudowały i poszerzyły swoje zakłady w strefie śródlądowej. Do tego czasu miasto stało się głównym centrum produkcji podzespołów i urządzeń elektronicznych.

Obecnie rozwinięte jest hutnictwo żelaza i aluminium, przemysł drzewny, włókienniczy, chemiczny, petrochemiczny oraz celulozowo-papierniczy.

Centrum i dzielnice handlowe znajdują się na północ od stacji Ōita. Tereny te jednak stopniowo podupadają, ponieważ główne komercyjne obszary zostały rozproszone ze względu na budowę dużych centrów handlowych na przedmieściach.

Populacja | edytuj kod

Zmiany w populacji Ōita w latach 1970–2015:

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Japan: Ōita (ang.). citypopulation.de. [dostęp 2014-11-18].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto-rdzeń Japonii):
Na podstawie artykułu: "Ōita" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy