Ścieżki dźwiękowe z serii Kanon


Ścieżki dźwiękowe z serii Kanon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kanon to powieść wizualna stworzona przez studio Key i wydana przez VisualArt’s w 1999 roku. Toei Animation zaadaptowało ją do 13-odcinkowego telewizyjnego serialu anime w reżyserii Naoyukiego Itō i muzyką Hiroyukiego Kōzu, które było emitowane w 2002 roku. Kyoto Animation również stworzyło jej adaptację w postaci 24-odcinkowego telewizyjnego serialu anime emitowanego w latach 2006–2007 w reżyserii Tatsuyi Ishihary i muzyką Shinjiego Orito. Dyskografia gry Kanon i jej adaptacji anime składa się z jednej kompilacji, trzech singli, trzech ścieżek dźwiękowych oraz trzech remix albumów.

Trzon dyskografii stanowią trzy albumy ze ścieżkami dźwiękowymi. Soundtrack gry, który został również wykorzystany w drugiej serii anime, stworzyła wytwórnia Key Sounds Label i wydała w 2002 roku. Zawarte na nim utwory skomponowali i zaaranżowali Jun Maeda, Shinji Orito i OdiakeS. Dwie ścieżki dźwiękowe do pierwszej serii anime wydane zostały w 2002 roku przez Movic. Skomponowali i zaaranżowali je Hiroyuki Kōzu, Kōji Ueno i Shinji Orito. Dwa remix albumy do powieści wizualnej zostały wydane w 1999 i 2003 roku, a pojedynczy remix album do pierwszej serii anime pojawił się w sprzedaży w 2003 roku. Kompilacja zawierająca remiksy utworów z poprzednich albumów została wydana w 2001 roku. Wydano również trzy single, po jednym dla gry i obu serii anime, zawierające ich piosenki przewodnie.

Spis treści

Albumy | edytuj kod

Anemoscope | edytuj kod

Anemoscope jest albumem z aranżacjami wydanym przez Key, który dodawany był do pierwszego wydania powieści wizualnej Kanon z 4 czerwca 1999 roku. Dziesięć z dwunastu zawartych na płycie utworów to zaaranżowane wersje muzyki tła z powieści wizualnej, a dwa pozostałe to oryginalne piosenki przewodnie „Last regrets” i „Kaze no tadoritsuku basho” śpiewane przez Ayanę[1].

Recollections | edytuj kod

Recollections to kompilacja najlepszych utworów powieści wizualnej Kanon, wydana przez Key Sounds Label 29 grudnia 2001 roku podczas 61. Comiket w Japonii. Album posiada numer katalogowy KSLA-0003, a jego szersza dystrybucja rozpoczęła się 29 listopada 2002 roku[2]. Zawiera jedną płytę z trzynastoma utworami, którymi są przede wszystkim utwory z albumów Anemoscope i singla „Last regrets / Place of wind which arrives”; siedem z pierwszego, trzy z drugiego. Album zawiera również trzy nowe aranżacje utworów wykorzystanych w powieści wizualnej: dwie melodie tła oraz aranżację piosenki otwierającej grę „Last regrets” w wersji akustycznej śpiewanej przez Lię. Utwory znajdujące się na płycie zostały zaaranżowane przez Shinji Orito, Magome Togoshi i Ryō Okabe[1].

Kanon Original Soundtrack | edytuj kod

Kanon Original Soundtrack został wydany 25 października 2002 roku w Japonii przez Key Sounds Label z numerem katalogowym KSLA-0006[2]. Na płycie znajdują się dwadzieścia cztery utwory, które skomponowali, zaaranżowali i wyprodukowali Jun Maeda, Shinji Orito, OdiakeS i Kazuya Takase z I've Sound. Piosenki „Last regrets” i „Kaze no tadoritsuku basho” zostały zaśpiewane przez Ayanę. Pierwszą połowę ostatniego utworu stanowi skrócona wersja „Kaze no tadoritsuku basho”, po czym następuje dłuższa przerwa i grany jest ukryty utwór „Yuki no shōjo”, który pierwotnie pojawił się w albumie Anemoscope[1].

Re-feel | edytuj kod

Re-feel to album z utworami z powieści wizualnych Kanon i Air zaaranżowanymi na fortepian. Po raz pierwszy został wydany 28 grudnia 2003 roku podczas 65. Comiket w Japonii przez Key Sounds Label z numerem katalogowym KSLA-0010[2]. Album zawiera dziesięć utworów; pierwsze pięć z Kanon, pozostałe z Air. Z wyjątkiem drugiego i czwartego utworu, które zaaranżowała Riya z Eufonius, wszystkie utwory zaaranżowała Ryō Mizutsuki, wymieniona na albumie jako Kiyo.

TV Animation Edition Kanon Soundtrack Volume 1 | edytuj kod

TV Animation Edition Kanon Soundtrack Volume 1 to pierwsza ścieżka dźwiękowa do pierwszej serii anime Kanon wydana 5 maja 2002 roku w Japonii przez Movic z numerem katalogowym MACM-1155[3]. Na płycie znajduje się 31 utworów, które skomponowali, zaaranżowali i wyprodukowali Shinji Orito, Jun Maeda, OdiakeS, Kōji Ueno i Hiroyuki Kōzu. Piosenki „florescence” i „flower” zostały zaśpiewane przez Miho Fujiwarę. Niektóre utwory to nowe aranżacje muzyki z powieści wizualnej Kanon.

Wszystkie utwory zostały zaaranżowane przez Hiroyukiego Kōzu.

TV Animation Edition Kanon Soundtrack Volume 2 | edytuj kod

TV Animation Edition Kanon Soundtrack Volume 2 to druga ścieżka dźwiękowa do pierwszej serii anime Kanon wydana 5 lipca 2002 roku w Japonii przez Movic z numerem katalogowym MACM-1156[4]. Na dwóch płytach znajduje się łącznie 55 utworów, które skomponowali, zaaranżowali i wyprodukowali Shinji Orito, Jun Maeda, OdiakeS, Kōji Ueno i Hiroyuki Kōzu. Piosenki „florescence” i „flower” zostały zaśpiewane przez Miho Fujiwarę. Niektóre utwory to nowe aranżacje muzyki z powieści wizualnej Kanon.

Wszystkie utwory zostały zaaranżowane przez Hiroyukiego Kōzu.

Orgel de kiku sakuhin shū | edytuj kod

Orgel de kiku sakuhin shū (jap. オルゴールで聴く作品集) to album z aranżacjami do pierwszej serii anime Kanon wydany 25 lipca 2003 roku w Japonii przez Movic z numerem katalogowym MACM-1167[5]. Album zawiera jedną płytę z piętnastoma utworami ze ścieżki dźwiękowej pierwszego anime Kanon, zaaranżowanymi na pozytywki, fortepiany, harfy, flety, gitary akustyczne i inne instrumenty smyczkowe. Utwory skomponowali Hiroyuki Kōzu, Kōji Ueno i Masato Kamato, a aranżacji dokonała Minami Nozaki.

Wszystkie utwory zostały skomponowane przez Hiroyukiego Kōzu, chyba że zaznaczono inaczej.

Single | edytuj kod

Last regrets / Place of wind which arrives | edytuj kod

„Last regrets / Place of wind which arrives” (jap. 風の辿り着く場所 Kaze no tadoritsuku basho) to singel do powieści wizualnej Kanon wydany wraz z jej limitowaną edycją 23 listopada 1999 roku, ale sprzedawany również podczas 57. Comiket 24 grudnia 1999 roku. Singel zawiera siedem utworów, na które składają się oryginalne i instrumentalne wersje dwóch piosenek przewodnich „Last regrets” i „Kaze no tadoritsuku basho” oraz trzy zaaranżowane wersje muzyki tła z powieści wizualnej. Pierwszą połowę ostatniego utworu stanowi skrócona wersja „Kaze no tadoritsuku basho”, po czym następuje dłuższa przerwa i grany jest ukryty utwór „Yuki no shōjo” z męskim wokalem, śpiewany przez Kazuyę Takase z I've Sound. Pozostałymi producentami singla są Jun Maeda, Shinji Orito oraz Magome Togoshi, a Ayana zaśpiewała dwie piosenki przewodnie[1].

Florescence / Flower | edytuj kod

„Florescence / Flower” to singel artystki J-pop Miho Fujiwary wydany po raz pierwszy w Japonii 7 czerwca 2002 roku przez Movic z numerem katalogowym MACM-1157[6]. Singel został wydany w wersji limitowanej, zawierającej o dwa utwory więcej niż standardowa edycja. Pierwszym jest instrumentalna wersja „flower” zawierająca w tle wokal Miho Fujiwary, a drugi to utwór tła dla Akiko Minase, który nie został użyty w pierwszej serii anime Kanon od Toei Animation. Piosenki „florescence” i „flower” z singla zostały wykorzystane odpowiednio w czołówce i tyłówce pierwszego anime Kanon.

Last regrets / Kaze no tadoritsuku basho | edytuj kod

„Last regrets / Kaze no tadoritsuku basho” to singel wydany na pamiątkę anime Kanon od Kyoto Animation. Po raz pierwszy został wydany 28 grudnia 2006 roku w Japonii przez Key Sounds Label z numerem katalogowym KSLA-0026[2]. Singel zawiera oryginalne, skrócone i zremiksowane wersje dwóch piosenek przewodnich Kanon „Last regrets” i „Kaze no tadoritsuku basho” śpiewanych przez Ayanę. Utwory skomponowali, zaaranżowali i wyprodukowali Jun Maeda, Shinji Orito, Kazuya Takase z I've Sound oraz Manack.

Notowania | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Key音楽CD一覧 (jap.). [dostęp 2014-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-02-16)].
  2. a b c d Key Sounds Label Discography (jap.). [dostęp 2014-01-31].
  3. TV Soundtrack Vol.1 (ang.). [dostęp 2014-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu.
  4. TV Soundtrack Vol.2 (ang.). [dostęp 2014-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu.
  5. a b TVアニメーション版 Kanon オルゴールで聴く作品集/オルゴール (jap.). Oricon. [dostęp 2014-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-04)].
  6. „Florescence / Flower” (ang.). [dostęp 2014-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu.
  7. TVアニメーション版Kanon~カノン~サウンドトラック vol.1/TVサントラ (jap.). Oricon. [dostęp 2014-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-04)].
  8. florescence/藤原美穂 (jap.). Oricon. [dostęp 2014-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-04)].
  9. TVアニメーション版 Kanonサウンドトラック第2巻<2枚組>/TVサントラ (jap.). Oricon. [dostęp 2014-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-04)].
  10. Last regrets/風の辿り着く場所/彩菜 (jap.). Oricon. [dostęp 2017-03-24].
Na podstawie artykułu: "Ścieżki dźwiękowe z serii Kanon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy