Śląska Biblioteka Cyfrowa


Na mapach: 50°15′08,0″N 19°01′53,6″E/50,252222 19,031556

Śląska Biblioteka Cyfrowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Śląska Biblioteka Cyfrowa (ŚBC) – biblioteka cyfrowa, której zasób współtworzony jest przez instytucje z terenu historycznego Śląska oraz obecnych województw: śląskiego i opolskiego. Celem powstania Śląskiej Biblioteki Cyfrowej jest promowanie kultury i nauki oraz zapewnienie powszechnego i swobodnego dostępu do dziedzictwa kulturowego zgromadzonego w instytucjach kulturalnych i edukacyjnych regionu.

Zasób publikowany w ŚBC jest dostępny wszystkim niekomercyjnym użytkownikom nieodpłatnie w zakresie jego kopiowania, warunki komercyjnego wykorzystania zamieszczonych w ŚBC publikacji zależą od decyzji każdego z uczestników – właściciela cyfrowej publikacji[2]. Każdy z nich zachowuje prawa do swojej publikacji i decyduje np. o okresie jej udostępniania. Uczestnicy publikują cyfrowy zasób na równych prawach, decydując autonomicznie o wyborze i liczbie umieszczonych w ŚBC publikacji.

ŚBC jest włączona w krajowy system bibliotek cyfrowych, dzięki czemu za jej pośrednictwem można dotrzeć bezpośrednio do publikacji umieszczonych w innych regionalnych i instytucjonalnych bibliotekach cyfrowych[2].

ŚBC ma charakter otwarty i mogą przystępować do niej instytucje sfery kultury, nauki i edukacji, które utożsamiają się z celami jej działania. Obecnie zasób współtworzy 61 instytucji, tj. biblioteki i wydawnictwa uczelni państwowych i niepublicznych, biblioteki publiczne, archiwum, muzea, teatr, regionalne stowarzyszenia i samorządowe instytucje kultury.

Historia | edytuj kod

Śląska Biblioteka Cyfrowa powstała 20 lipca 2006 w Katowicach, dzięki porozumieniu Uczestników - Założycieli: Biblioteki Śląskiej oraz Uniwersytetu Śląskiego. Porozumienie o cyfrowej archiwizacji, ochronie i prezentacji zbiorów podpisali: rektor UŚ prof. Janusz Janeczek i dyrektor BŚ prof. Jan Malicki[2].

W ŚBC znajdują się m.in. cyfrowe publikacje prezentujące piśmiennictwo, do którego dostęp jest ograniczony ze względu na jego zabytkową wartość. W ramach swoich kolekcji ŚBC prezentuje: dziedzictwo kulturowe Śląska, narodowe, europejskie i światowe dziedzictwo zgromadzone na Śląsku, publikacje regionalne, piśmiennictwo naukowe oraz materiały dydaktyczne.

Kolekcje specjalne to: publikacje dotyczące Kresów (szczególnie Lwowa), judaika, masonika oraz publikacje bibliofilskie[2].

W dniu 27 września 2006 miało miejsce symboliczne otwarcie ŚBC (posiadającej wówczas ok. 600 publikacji), którego dokonał Wicemarszałek Województwa Śląskiego Sergiusz Karpiński.

Od dnia 24 października 2006 ŚBC działa w oparciu o otwarte "Porozumienie o współtworzeniu ŚBC", przyjęte przez instytucje deklarujące udział w inicjatywie.

11 grudnia 2009 cyfrowe zbiory ŚBC zostały udostępnione w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej Europeana[2].

23 maja 2018 roku[3], we współpracy z Polską Fundacją Morską, wydzielono Kolekcję Morską[4]. realizowaną w ramach programu operacyjnego Polskiej Fundacji Morskiej: Morska Biblioteka Cyfrowa.

Przypisy | edytuj kod

  1. Kontakt. Śląska biblioteka Cyfrowa. [dostęp 2018-03-20].
  2. a b c d e f Cyfrowa pamięć regionu. 10 lat Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, red. R. Lis, M. Szulc, Katowice 2016, s. 8-11. sbc.org.pl (pol.) [dostęp 2017-12-27]
  3. Uczestnicy projektu: Śląska Biblioteka Cyfrowa
  4. Kolekcja Morska w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Śląska Biblioteka Cyfrowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy