Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach


Na mapach: 50°13′29,84″N 18°57′13,21″E/50,224956 18,953669

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Biblioteka Główna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ul. Warszawska 14

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (skrót nazwy aktualnej: SUM, d. Śląska Akademia Medyczna im. Ludwika Waryńskiego w Katowicach) – publiczna szkoła wyższa o profilu medycznym, kształcąca lekarzy różnych specjalności oraz szeroko pojętego personelu medycznego (farmaceutów, pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, menedżerów ochrony zdrowia i in.), prowadząca działalność dydaktyczną, naukową i kliniczną.

W kwietniu 1946 roku powstał Komitet Organizacyjny Śląskiej Akademii Lekarskiej. Analizowano wówczas możliwość współpracy z naukowcami Polskiego Wydziału Lekarskiego z Edynburga. Owa idea nie spotkała się z przychylnością dysputantów, stąd też zadecydowano stworzyć akademię na podstawie polskiej kadry profesorskiej. Obowiązki organizatorskie powierzono prof. Brunonowi Antoniemu Nowakowskiemu. Uczelnia ostatecznie została utworzona jako Akademia Lekarska w Bytomiu, rozporządzeniem Rady Ministrów z 20 marca 1948 (weszło w życie 22 kwietnia 1948), które również swą mocą mianowało prof. Nowakowskiego na pierwszego rektora akademii.

W 1976 uczelnia została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy II klasy[4].

Zmiana nazwy uczelni ze Śląskiej Akademii Medycznej im. Ludwika Waryńskiego w Katowicach na Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach nastąpiła 20 czerwca 2007 na mocy Ustawy z 30 marca 2007.

Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 4. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 1903. pośród wszystkich typów uczelni[5].

Spis treści

Wydziały i kierunki | edytuj kod

Uczelnia daje możliwość podjęcia studiów na kierunkach medycznych na poziomie licencjackim jak i magisterskim prowadzonych w ramach pięciu wydziałów.

Rektorzy | edytuj kod

Rektorzy ŚAM
Rektorzy SUM

Wykładowcy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Absolwenci | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Doktorzy honoris causa | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Doktorzy honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zmarli profesorowie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 marca 1948 r. o założeniu Akademii Lekarskiej w Bytomiu (Dz.U. z 1948 r. nr 21, poz. 146).
  2. [1]
  3. http://www.sum.edu.pl/o-uczelni/informacje-ogolne
  4. Wysokie odznaczenia państwowe dla zasłużonych zakładów pracy, uczelni, instytucji i stowarzyszeń. „Nowiny”, s. 2, Nr 165 z 21-22 lipca 1976. 
  5. Ogólnoświatowy ranking uczelni CSIC
  6. Prof. Jałowiecki ponownie rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. PAP – Nauka w Polsce, 15.01.2016. [dostęp 2016-01-15].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy