Śląskie Seminarium Duchowne


Na mapach: 50°15′02,110″N 19°01′03,842″E/50,250586 19,017734

Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Śląskie Seminarium Duchowne) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kaplica seminaryjna

Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach jest kontynuacją śląskiego seminarium duchownego, które w latach 1921–1980 miało swoją siedzibę w Krakowie.

Historia seminarium | edytuj kod

Po zakończonym plebiscycie, w przeddzień podziału Śląska grupa polskich kleryków studiujących teologię we Wrocławiu przyjechała do Krakowa. Zapisali się na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zamieszkali w Kolegium Jezuitów w Krakowie. Pierwszym przełożonym śląskich kleryków był jezuita Władysław Lohn. Od 1 października 1924 r. kierownictwo przejął ks. prałat Stanisław Maśliński.

Administrator apostolski ks. August Hlond pierwotnie planował budowę seminarium w Katowicach, ale ostatecznie zdecydował się na budowę seminarium w Krakowie. Budowę seminarium przy Alei Mickiewicza dokończył biskup Arkadiusz Lisiecki w 1929 roku. Seminarium utrzymywało się z subwencji przyznanych na podstawie konkordatu i darowizn pochodzących z diecezji oraz podatku od księży.

Gmach seminarium został poświęcony 28 listopada 1929 roku w obecności biskupów: Adama Stefana Sapiehy, Arkadiusza Lisieckiego, Teodora Kubiny i Stanisława Rosponda oraz profesorów wydziału teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także przedstawicieli władz miejskich.

Siedziba Seminarium w latach 1929–1981

Dnia 3 listopada 1980 bp Herbert Bednorz przeniósł uczelnię do Katowic.

W 1981 miała miejsce przebudowa kaplicy i głównego wejścia, autorem projektu był Mieczysław Król.

Rektorzy | edytuj kod

okres krakowski

okres katowicki

Uczelnie w Katowicach

  1. niektóre wydziały
Seminaria duchowne w Polsce

Rektorzy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach Kontrola autorytatywna (instytucja akademicka):
Na podstawie artykułu: "Śląskie Seminarium Duchowne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy