Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne


Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne (skrót bibliograficzny − SSHT) − periodyk naukowy środowiska teologów oraz historyków katowickich ukazujący się od 1968 roku. W 1998 roku stał się organem powołanego do życia Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, a po utworzeniu 7 listopada 2000 roku Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach − organem naukowym tegoż wydziału.

Pierwszy tom SSHT ukazał się w 1968 roku i był drugim po Studiach Warmińskich periodykiem naukowym wydawanym przez lokalne środowiska teologiczne. Do chwili przekształcenia SSHT w półrocznik, ukazały się 34 tomy. Wszystkie artykuły poddawane są recenzji wewnętrznej i zewnętrznej, posiadają streszczenia obcojęzyczne. Od 2000 roku Redakcja zmieniła profil wydawniczy periodyku poszerzając grono Autorów i problematykę. W dziale historycznym preferuje się nadal tematykę śląską, ale widzianą w kontekście „Kresów” nie tylko zachodnich, ale także wschodnich.

Redaktorzy naczelni | edytuj kod

Rada naukowa: ks. prof. dr Edmund Kowalski − Accademia Alfonsiana - Rzym, ks. prof. dr hab. Marian Machinek − UWM - Olsztyn, ks. prof. dr hab. Jerzy Myszor − Uniwersytet Śląski w Katowicach, ks. prof. Józef Niewiadomski − Universitat Innsbruck, ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak − UKSW - Warszawa, prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz − Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Bibliografia | edytuj kod

Media w Katowicach

Na podstawie artykułu: "Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy