Ślad ekologiczny


Ślad ekologiczny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ślad ekologiczny poszczególnych krajów w porównaniu ze wskaźnikiem ich rozwoju Uzależnieni od jazdy samochodem Amerykanie zostawiają znacznie większy ślad ekologiczny niż inne państwa zachodnie Mapa państw świata według wielkości śladu ekologicznego

Ślad ekologiczny – wskaźnik umożliwiający oszacowanie zużycia zasobów naturalnych w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię. Stanowi podstawę analizy zapotrzebowania człowieka na zasoby naturalne biosfery[1]. Porównywana jest ludzka konsumpcja zasobów naturalnych ze zdolnością planety Ziemi do ich regeneracji. Ślad ekologiczny to szacowana liczba hektarów powierzchni lądu i morza potrzebna do rekompensacji zasobów zużytych na konsumpcję i absorpcję odpadów. Ślad mierzony jest w globalnych hektarach (gha) na osobę.

Przyczyny | edytuj kod

Europejska Agencja Środowiska wymienia eksploatację ziemi, wzorce konsumpcyjne i modele handlowe jako największe zagrożenia przyrodnicze w Europie. Obecnie największym wyzwaniem są zanieczyszczenia ze źródeł rozproszonych[2].

Ślad ekologiczny Polski | edytuj kod

Według raportu WWF Europa 2007, mimo że wszystkie kraje Unii Europejskiej pogłębiają ekologiczny deficyt Ziemi, Polska zajmuje 20. pozycję z 24 analizowanych państw UE. Mniejszy ślad ekologiczny zostawiają tylko Bułgaria, Słowacja, Łotwa i Rumunia[3].

Mimo że Polacy nadal eksploatują prawie 2 razy więcej niż wynoszą zasoby naturalne kraju, od 1990 r. udało się zmniejszyć deficyt ekologiczny z 3,83 globalnych ha na mieszkańca do 3,3 gha na mieszkańca[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Rzeczpospolita (publikacja: Gospodarka Śląska): Polska a ślad ekologiczny.. [dostęp 11 marca 2008].
  2. Europejska Agencja Środowiskowa: Środowisko europejskie 2005. [dostęp 12 marca 2008].
  3. WWF Polska: Europa a ślad ekologiczny. [dostęp 12 marca 2008].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ślad ekologiczny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy