Śledziowate


Śledziowate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Śledziowate[2] (Clupeidae) – rodzina ryb śledziokształtnych (Clupeiformes), głównie morskich, obejmująca między innymi śledzie, szproty, sardynki, sardynele i sardynopsy. Są to ryby użytkowe o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym, zajmują czołowe miejsce w światowym rybołówstwie.

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Wody całego świata, głównie przybrzeżne wody morskie pomiędzy 70° N a 60° S. Większość śledziowatych to gatunki morskie, nieliczne są słodkowodne lub dwuśrodowiskowe. W Morzu Bałtyckim występuje sałaka (podgatunek śledzia atlantyckiego), aloza, parposz i szprot.

Cechy charakterystyczne | edytuj kod

Ciało wydłużone, od zaokrąglonego do silnie spłaszczonego, o długości od 2 do 75 cm. Śledziowate są bardzo sprawnymi, zwrotnymi pływakami zdolnymi przemierzać znaczne przestrzenie. Pojedyncza, mała płetwa grzbietowa ułożona jest pośrodku grzbietu, płetwy brzuszne znajdują się w pobliżu linii podstawy płetwy grzbietowej, płetwa ogonowa jest głęboko wcięta. U niektórych gatunków płetwa grzbietowa i płetwy brzuszne nie występują. Linia boczna u większości gatunków jest niewidoczna, u niektórych występuje tylko na pierwszych łuskach za głową. Łuski cykloidalne. Ubarwienie srebrne z ciemniejszym grzbietem. Żywią się planktonem, a większe osobniki drobnymi rybami. Pływają najczęściej w ławicach, czasami bardzo dużych.

Znaczenie gospodarcze | edytuj kod

Śledziowate zajmują pierwsze miejsce w światowych połowach rybołówstwa. Są wykorzystywane przede wszystkim z powodu mięsa nadającego się do użytku w stanie świeżym, wędzonym, po zamrożeniu lub zasoleniu, w postaci konserw i marynat. Poza tym są wykorzystywane w przetwórstwie rybnym. Do gatunków o największym znaczeniu gospodarczym należą śledź atlantycki, śledź pacyficzny, sardynki i szprot.

Klasyfikacja | edytuj kod

Rodzina obejmuje około 200 współcześnie żyjących gatunków klasyfikowanych w rodzajach[3]:

AlosaAmblygasterAnodontostomaBrevoortiaClupanodonClupeaClupeichthysClupeoidesClupeonellaCongothrissaCoricaDayellaDorosomaEhiravaEscualosaEthmalosaEthmidiumGilchristellaGonialosaGudusiaHarengulaHerklotsichthysHilsaHyperlophusJenkinsiaKonosirusLaeviscutellaLileLimnothrissaMicrothrissaMinyclupeoidesNannothrissaNematalosaOdaxothrissaOpisthonemaPellonulaPlatanichthysPliosteostomaPoecilothrissaPotamalosaPotamothrissaRamnogasterRhinosardiniaSardinaSardinellaSardinopsSauvagellaSierrathrissaSpratelloidesSpratellomorphaSprattusStolothrissaTenualosaThrattidion

Rodzaje wymarłe:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Clupeidae, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
  2. G. Nikolski: Ichtiologia szczegółowa. Tłum. Franciszek Staff. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1970.
  3. RonR. Fricke RonR., William NeilW.N. Eschmeyer William NeilW.N., RichardR. Van der Laan RichardR. (red.), SEARCH, [w:] Eschmeyer's Catalog of Fishes [online], California Academy of Sciences, 7 czerwca 2012 [dostęp 2012-07-31]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (takson):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Śledziowate" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy